Nagyon rosszul áll a szénája a nyugati erőknek Afganisztánban + Képek

A cselekvésképtelenség jellemzi Afganisztánban a NATO-t, az EU-t, illetve az ENSZ BT-t – állítják biztonságpolitikai szakértők. A közép-ázsiai országban nemcsak a mutatók, hanem a tencenciák is rosszak, nem sikeres a jelenlét.

MNO
2008. 10. 07. 6:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MTI-nek nyilatkozó szakértők szerint nem sikeres a NATO afganisztáni missziója, a helyzet egyre romlik a közép-ázsiai országban, egyre több támadás éri a szövetséges csapatokat. A két szakember, Nógrádi György és Tálas Péter új stratégiát sürgetett a NATO védelmi minisztereinek e heti budapesti találkozója előtt.

Mutatók, tendenciák – rossz az irány

Nógrádi György, a Budapesti Corvinus Egyetem tanszékvezetője kiemelte, hogy az afganisztáni háborúban a NATO, az Európai Unió és az ENSZ Biztonsági Tanácsa a cselekvőképtelenség szélére került, a helyzetet nagyon nehéz megoldani.


Horvát katonák egy ellenőrző pontnál

Tálas Péter, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem intézetvezetője szerint sem tekinthető sikeresnek az afganisztáni jelenlét. Nemcsak a mutatók, hanem a tendenciák is rosszak. Egyre erősebb a tálibok katonai és politikai befolyása Afganisztán nagy részén. Különösen aggasztó, hogy csökken a központi kormány befolyása. Az erőszakos cselekmények száma növekedett, ez látszik a NATO vezette afganisztáni nemzetközi biztonsági erő (ISAF) áldozatainak számában – mutatott rá.

Jönnek föl a tálibok

Nógrádi György kiemelte: 2008 elejétől egyre nagyobb teret nyertek a tálibok, a déli területek mellett egyre inkább megjelennek az északi régiókban és benyomulnak Pakisztánba is. Egy év alatt megötszöröződtek a támadások a nemzetközi erők ellen – tette hozzá.
Pakisztániak Afganisztánban

Habár a tagállamok mindig hangsúlyozzák elkötelezettségüket, a szükségesnél mégis kevesebb katonát küldenek Afganisztánba. Az afgán haduraknak pedig még mindig megvannak a saját hadseregeik, amelyekben több zsoldot kapnak a katonák, mint a nemzeti hadseregben. A törzsi területek jelentős részét sem az afgán, sem a pakisztáni hadsereg nem képes ellenőrizni. Az afgán rendőrség egy részét fel kellett oszlatni, mert olyan korrupt volt – mondta Nógrádi György.


Afgán rendőrök igazoltatnak egy helyi lakost

Tálas Péter szerint ugyanakkor mindez nem jelenti azt, hogy „keresztet kell vetni” a misszióra, a siker érdekében azonban meg kell változtatni az afganisztáni stratégiát. Jóval hatékonyabban kellene kiképezni az afgán erőket, meg kellene erősíteni a helyi kormányzatokat, a külföldről támogatott fegyveres csoportok pénzügyi utánpótlását kellene elvágni ahhoz, hogy csökkenteni lehessen az erőszakos cselekmények számát – sorolta a szükséges lépéseket a biztonságpolitikai elemző. Világossá kell tenni azt is, hogy a tálibok között is vannak különbségek: akikkel meg lehet állapodni, azokkal meg kell állapodni – tette hozzá. A helyzet megoldásában kulcsszerepet játszik Pakisztán, ennek az államnak a területéről érkezik ugyanis a tálib ellenállók jelentős utánpótlása – mondta Tálas Péter.

A siker záloga a több katona, a több pénz?

Nógrádi György is egyetértett azzal, hogy az afganisztáni stratégiát újra kell gondolni. A siker minimális feltétele a több katona és a több pénz. A helyzetet azonban bonyolítja, hogy az Egyesült Államok jelentős pénzügyi problémákkal küszködik, a tálibok utánpótlása pedig korlátlan – emelte ki. Hangsúlyozta, a győzelem döntően azon múlik, hogy a helyi erők megnyerhetők-e. A siker a helyi lakosság mellett a helyi vezetőktől függ – mutatott rá.


Bundeswehr és a tevék... –

Fotók: Reuters


A NATO alábecsülte a kockázatokat és felülbecsülte a képességeit Afganisztánnal kapcsolatban. Ki kell mondani, hogy arabok ellen csak arabok nyerhetnek, csak az iszlám győzhet a szélsőségesekkel szemben – jelentette ki a szakember. A misszió részeként működő tartományi újjáépítési csoportokat a két szakember szerint jó ötlet volt létrehozni, a segélyezésre fordított pénzek nagy része azonban szerintük kidobott pénznek tekinthető. Nógrádi György azt mondta, a támogatás jelentős részét egész egyszerűen ellopták.

Tálas Péter is úgy látja, hogy a segélyezés alapvetően nem sikeres Afganisztánban. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa 2001. december 20-án hozott döntést az Afganisztánba kiküldendő nemzetközi egységről, hogy az betöltse a tálib rezsim veresége után keletkezett biztonsági űrt. A nemzetközi biztonságot segítő erő (International Security Assistance Force – ISAF) feladata eltér a hagyományos békefenntartó erők feladatától: elsődlegesen támogatói szerepköre van, az új afgán vezetés biztonsági feladatait kell segítenie. 2003. augusztus 11-én a NATO vette át az ottani nemzetközi erők parancsnokságát, amelyek hatáskörét a későbbiekben Kabulon túlra, az ország vidéki körzeteire is kiterjesztették. Mára 26 tartományi újjáépítési csoportot (PRT) hoztak létre, a bagláni magyar vezetés alatt áll. A soknemzetiségű, 40 ország katonáit tömörítő NATO-kontingens létszáma 47 ezer.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.