Oroszország, Irán és Katar sorrendben a világ első, második és harmadik legnagyobb földgázkészletével rendelkezik a világon. Európa és az Egyesült Államok többször felszólalt egy ehhez hasonló szervezet létrehozása ellen, mert az szerintük veszélyeztetné a globális energiabiztonságot és lehetőséget adna az ármanipulációkra.
A Gázexportáló Országok Fórumát először 2001-ben hívták össze, az informális csoport kartellé alakításának gondolatát az iráni vezetés vetette föl még tavaly januárban. Irán a kőolaj világpiaci árát jelentősen befolyásoló Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) mintájára szeretné felállítani a gáz OPEC-et.
Az iráni olajügyi miniszter kedden azt mondta, hogy a mostani megbeszélés mérföldkő az Irán, Katar és Oroszország közötti együttműködés kiterjesztése terén. Hozzátette: a három ország vezető képviselőiből bizottságot állítanak fel. Alekszej Miller, a Gazprom vezetője a megbeszélést követő sajtóértekezleten azt mondta, hogy a bizottság feladata lesz a meglévő és a későbbi közös tervek irányítása, beleértve a kitermelést, a feldolgozást és a földgáz exportját.
A katari miniszter közölte: a gázexportáló országok novemberi ülésén jelentik be a szervezet létrehozását. Oroszország már korábban jelezte érdeklődését egy OPEC-hez hasonló gázkartell létrehozása iránt Iránnal, Katarral, Venezuelával, Nigériával, Algériával, Egyiptommal, Indonéziával és Líbiával. Európa gázszükségletének hozzávetőleg 30 százalékát szerzi be Oroszországból és 10 százalékát Algériából.
(MTI)