Oroszország egyértelműen kelet felé fordul. Nem véletlen, hogy ma egyszerre tárgyal Moszkvában a kínai miniszterelnök és a vietnami államfő. Mindkettőjükkel az olajipari együttműködés a fő téma, ám míg Kína elsősorban olaj- és gázimportőrként jelentkezik, Vietnamban éppen ellenkezőleg, az ottani tengerparti vizekben rejlő szénhidrogénkincs közös kitermelését szeretnék bővíteni.
Kína hangsúlyos megjelenése az orosz energiapiacon az európaiak számára is fontos fejlemény. Lényegesen fontosabb, mint az a kérdés, hogy lesz-e Nabucco vezeték vagy sem, és milyen nyomvonalon jön hozzánk az orosz gáz. Ha ugyanis kiépülnek kelet (Kína) felé a nagy teljesítményű gázvezetékek, akkor az oroszok a költséges cseppfolyósítás nélkül is viszonylag függetlenné válhatnak eddigi fő felvevőpiacuktól, Európától. Vagyis nekik tényleg lesz alternatívájuk, és jobb alkupozícióba kerülnek.
Az orosz kormány egyébként éppen ma tárgyalja a hosszú távú, 2020-ig kidolgozott külgazdasági politikát, amely egyértelműen jelentős váltást irányoz elő. A visszaeső Európai Unió helyett Indiát és Kínát jelöli meg a jövő évtized legfontosabb kereskedelmi partnerének.
(MR)