Seherezádéról szól Markó Iván új előadása

Az Ezeregyéjszaka Seherezádéjának új alakját készül pódiumra vinni a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben Markó Iván és a Magyar Fesztivál Balett. A november végi ősbemutatóval együtt felújítják az Angyalok üzenete című darabot, október 17-18-án pedig a Kínát is megjárt művet, az Emberi Himnuszt játsszák.

MNO
2008. 10. 12. 11:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legismertebb arab mesegyűjtemény, az Ezeregyéjszaka változatait évszázadokon át szerzők, tudósok és fordítók állították össze. A hatalmas mesegyűjteményből a zeneszerző, Nyikolaj Rimszkij-Korszakov négy történetet választott ki Seherezádé című, 1888-ban komponált zenekari szvitje számára.

Markó Iván a mű mai utalásai után kutatva szinte teljesen félretette a téma eredeti környezetét, és saját benyomásainak megjelenítésére a cselekmény időbeli eltolását alkalmazta a dramaturgiában. A történetet a mából indítja, majd visszatér a múltba, a mese világába, hogy befejezésként ismét napjaink megjelenítésével vetítse ki a mű igazságát. Végeredményben „női darab” született: a koreográfus rendező úgy vélte, hogy most a nők szemszögéből kell szólnia korunkról és annak szelleméről. A Seherezádéban egy olyan szép, fiatal nő drámája rajzolódik ki, aki egyetlen férfiban sem találja meg mindazt együtt, amit keres.

Markó Iván az Angyalok üzenete koreográfiáját Johann Sebastian Bach kompozíciói, a Máté-passió és a Magnificat részleteire készítette. A darab témája a szeretet, a biztonság, az érintés, az együtt repülés élménye. A zsidó-keresztény kultúra közös alapjára, a tízparancsolat szellemére építkezik, a legújabb kor problémáira összpontosítva.

Loósz Krisztina, Nyári Gábor, Szőke Renáta, Issovits István és Kiss Krisztián szólisták tolmácsolják az „üzenetet”. A Seherezádé címszereplője Juracsek Júlia, illetve Szőke Renáta lesz, a Vezírt Issovits István és Seffer Balázs személyesíti meg, az arany rabszolga szerepét pedig Nyári Gáborra és Szigeti Gáborra bízta a koreográfus-rendező Markó Iván.

A Művészetek Palotája első saját táncprodukciójaként 2006 májusában volt a bemutatója a Beethoven IX. szimfóniájára készített Emberi Himnusz című alkotásnak. A darab 2007 novemberében Sanghajban is hatalmas sikert aratott.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.