Út a munkához: bevonják a szociális segélyezetteket

Az Út a munkához program keretében a jelenlegi 230 ezer szociális segélyben részesülő egy részét vonják be a közfoglalkoztatásba. Korózs Lajos, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára elmondta, hogy a bizottságok jövő héten tárgyalják a javaslatot és ha alkalmasnak tartják a parlamenti vitára, akkor már 2009. elején életbe léphet az új szociális rendszer.

MNO
2008. 10. 30. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szociális rendszer átalakítása után a jelenlegi 230 ezer szociális segélyben részesülő egy részét bevonják a közfoglalkoztatásba és csak azok lesznek jogosultak a segélyre, akik mentális egészségi állapotuk miatt nem képesek munkát végezni – közölte Korózs Lajos, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára a Nyugat-dunántúli Regionális Szociálpolitikai Tanács ülését követő sajtótájékoztatón Nagykanizsán.

Az Út a Munkához Program célja a segélyezettek munkaerő-piaci pozíciójának javítása, a foglalkoztatottság növelése, ami a szociális és munkaügyi szolgáltatások együttműködésével valósul meg. Az átalakítás során a társadalmi szolidaritást és az egyéni felelősséget szeretnék erősíteni: a minimum szintű ellátást továbbra is biztosítják a rászorulóknak, de aki képes dolgozni, az a munkájával járuljon hozzá a közteherviseléshez.

Akik mentálisan egészségi állapotuk miatt nem alkalmasak munkavégzésre – közel 100 ezren – továbbra is jogosultak lesznek a segélyekre, de az eddig segélyezettek jelentős részét bevonják a közfoglalkoztatásba. A források átcsoportosításával az eddig segélyre fordított pénzek jelentős részét a foglalkoztatás finanszírozására fordítják. A program során mintegy 65 ezer embernek egész évben legalább 6 órás foglalkoztatást biztosítanak.

Rendszeres segélyre a jövőben az 55 év felettiek, a legalább három gyermeket egyedül nevelő szülők lesznek jogosultak és azok, akik a munkára egészségi és mentális okok miatt nem képesek. A települési önkormányzatok saját rendeletükben határozhatják meg, hogy kiket vonnak be ebbe a körbe.
A támogatottak egy része foglalkoztatásban, képzésben, valamint munkaerő-piaci programokban vesz részt. Azok a 35 év alattiak, akik nem rendelkeznek szakképesítéssel, vagy nem fejezték be az általános iskolát, képzésben, oktatásban vesznek részt.

Korózs Lajos kijelentette: elutasítják a „monoki programot”: a közfoglalkoztatásban résztvevők munkát végeznek, amelyért munkabér jár, jogosultságokat, szolgálati időt, a járulékfizetéssel pedig nyugdíjjogosultságot szereznek.

Az önkormányzatok 3 ezer főt alkalmaznak majd a közmunka-programok szervezéséhez, a családsegítő központokban pedig 300 pályakezdő, szociális területen képzett diplomás fiatal látja el ezt a munkát. Az államtitkár megjegyezte, hogy a parlamenthez már benyújtották a programtervezetet, a bizottságok a jövő héten tárgyalják a javaslatot, ha alkalmasnak tartják parlamenti vitára, akkor november első felében már az Országgyűlés elé kerülhet és megkezdődhet az általános vita. A módosítások után december 15-én záróvitát lehet tartani és 2009. január elsején életbe léphet a törvény.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.