Válság: szerdán szavaz a szenátus a pénzügyi mentőcsomagról

Az amerikai kongresszus felsőháza, a szenátus szerdán szavaz a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomagról, amelyet az alsóház, a képviselőház hétfőn elvetett. A szenátus kedden közölte, hogy másnap este tartják meg a szavazást a Wall Street megmentését célzó csomagról.

MNO
2008. 10. 01. 5:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A CNN értesülése szerint a Washingtont és New Yorkot egyaránt sokkoló hétfői alsóházi elutasítás óta kiterjedt kulisszák mögötti egyeztetések zajlottak: mivel lehetne átédesgetni republikánus képviselőket az igenek oldalára, hogy a talán már csütörtökön újonnan benyújtandó mentőcsomagot az alsóház is elfogadja? A szerdai szavazás előtt Hillary Clinton szenátor, aki kis híján elnyerte a Demokrata Párt elnökjelöltségét, úgy nyilatkozott: az alsóházi elutasítás után talán a szenátusnak kell kezébe venni az irányítást. „Támogatom, hogy a szenátus tegye meg az első lépést (...) amennyiben ettől sikeressé válik a folyamat” – mondta. A volt first lady úgy látja: a közvélemény ellenérzése talán csökkent annak fényében, miképpen reagált a piac az alsóházi elutasításra.

„Szörnyen hangozhat, de fennáll a kockázata annak, hogy a kereskedelem leáll (...) a tőkeinjekció nélkül még drágább és nehezebb lesz kiásni magunkat ebből a mély üregből” – jelentette ki. A Dow Jones ipari átlagindex a mentőcsomag hétfői leszavazása után 778 ponttal, csaknem 7 százalékkal esett, közel három éve a legalacsonyabb szinten zárt. A The New York Times egyértelműen a republikánusokat tette felelőssé a hétfői képviselőházi kudarcért. A liberális lap szerint a republikánusok bontották meg a sort a nemzet pénzügyi rendszerének túlélése ügyében.

A The Washington Post arról írt, hogy a történészek ezt a fekete hétfőt fogják kezdőnapnak megjelölni, ha az Egyesült Államok gazdasági katasztrófát fog átélni a következő hónapokban, években. A 700 milliárd dolláros csomag tervét az alsóházban 133 republikánus és 95 demokrata képviselő utasította el, a kormánypártiak kétharmada, az ellenzék 40 százaléka voksolt nemmel. Mint a The Wall Street Journal rámutatott: az igen-nem voksok nem a pártvonalakat követték, az elutasító szavazatok minden irányból érkeztek. Többségében azok az ifjú képviselők szavaztak nemmel, akik a kongresszusban akarnak maradni és ezért éberen figyelik a közvéleményt. Mint Steve Kagen első mandátumos wisconsini demokrata képviselő fogalmazott, a választóinak ez a mentőcsomag nem nyújt semmit, az amerikaiak azt érzékelik, hogy a pénzügyi rendszert tönkretevő milliárdos Wall Street-i bankárokat a nép pénzéből akarja a kormány kisegíteni. A konzervatív gazdasági napilap szerint „ezek után már biztosnak látszik a recessziót”.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.