„A kormány köteles magyarázatot adni arra is, hogy miért titkos körülmények között, a nyílt árverseny mellőzésével adták el a jogokat” – írja a közlemény. Emlékeztet arra is, hogy Magyarország a kiotói jegyzőkönyvben foglalt szén-dioxid-kibocsátási kötelezettségvállalásai teljesítésével a 2008–2012-es kereskedési időszakban mintegy 70-80 millió tonna értékesíthető szén-dioxid-vagyonhoz jutott, amelynek értéke meghaladja a másfél milliárd eurót. Magyarország 2008-ban 2 millió egységnyi szén-dioxid-kvótát adott el Belgiumnak, 6 milliót pedig Spanyolországnak.
„Felháborító és elfogadhatatlan, hogy a szerződéseket minden esetben nyílt árverés mellőzésével, zárt tárgyalások keretében kötötték meg, majd pedig titkosították őket” – áll a közleményben. Ezért a Fidesz és a KDNP azt követeli a kormánytól, hogy hozza nyilvánosságra a Belgiummal és Spanyolországgal kötött szerződések tartalmát, és számoljon be arról, hogy mire költötték az azokból származó bevételeket. Hozzáteszik: a kormány köteles magyarázatot adni arra is, hogy miért titkos körülmények között, a nyílt árverseny mellőzésével adták el a jogokat, valamint azt is meg kell indokolnia, hogy miért volt szükség a nyilvános árverés mellőzésére, s milyen alapon alakították ki az árpolitikát.
A két ellenzéki frakció azt javasolja, hogy a kormány a nyilvánosságot is bevonva, ötpárti egyeztetés mellett dolgozzon ki hosszú távú stratégiát a rendkívül jelentős nemzeti vagyont jelentő, várhatóan több mint 250 milliárd forintnyi szén-dioxid-kvóta felhasználására, tartalékolására és értékesítésére. Az értékesítésből befolyó bevételeket kötelezően klímavédelmi beruházások támogatására kellene fordítani – mutat rá a közlemény.
A Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt frakciói azt kérik a kormánytól: mutassa be a 2009-es költségvetésben, hogy a szén-dioxid-kvóta eladásából befolyt bevételeket milyen energiahatékonyságot és energiatakarékosságot fejlesztő beruházások támogatására fordítják. Emellett arra is felszólítják a kormányt, hogy a befolyó bevételekből kiírt pályázatokon keresztül, tekintettel a gazdasági válságra, kiemelten támogassa a megújulóenergia-szektorban tevékenykedő magyar kis- és középvállalkozásokat, hogy azok munkahelyeket hozhassanak létre.
(MTI)