A BKV helyzetének rendezéséért tüntettek a cég dolgozói + Képriport

A BKV gazdasági helyzetének rendezéséért, a finanszírozási kérdések megoldásáért tüntettek a cég dolgozói csütörtökön Budapesten. A fővárosi önkormányzatot terheli a felelősség azért, hogy a cég hitelállománya 80 milliárd forint fölé emelkedett – szögezte le Nemes Gábor, a BKV szakszervezeteinek képviselőiből alakult sztrájkbizottság szóvivője.

MNO
2008. 11. 27. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mintegy százötven tüntető a V. kerületi Ferenciek terén gyülekezett, majd a Váci utcába, az új városháza épülete elé vonult, ahol a Fővárosi Közgyűlés éppen ülést tartott. A helyszínen Nemes Gábor, a BKV szakszervezeteinek képviselőiből alakult sztrájkbizottság szóvivője azt mondta, hogy az utazóközönség védelmében, a közösségi közlekedés érdekében tüntetnek. A demonstráció célja, hogy rábírják a fővárost, fizesse ki azt a szolgáltatást, amelyet megrendelt. Nemes Gábor hangsúlyozta: a tulajdonos fővárosi önkormányzatot terheli a felelősség azért, hogy a cég hitelállománya 80 milliárd forint fölé emelkedett, és azért is, hogy a műszaki helyzet jelentősen romlott.

A szakszervezetek petícióját Demszky Gábor főpolgármester vette át, aki azt javasolta, hogy a dokumentumot a kormánynak is juttassák el. A demonstráción elsősorban a buszágazatot képviselő BKV-szakszervezetek vettek részt. A tüntetés békésen zajlott. A sztrájkbizottság két héttel ezelőtt jelentette be: december 18-án félnapos munkabeszüntetést tartanak a BKV szakszervezetei, elsősorban a buszágazatot képviselők, ha december 15-ig nem teljesülnek a cég gazdasági problémáinak rendezésére vonatkozó követeléseik. Jelezték továbbá, hogy a kilátásba helyezett sztrájk előtt, november 27-én demonstráció lesz, amelynek célja, hogy rábírják a fővárost a BKV rossz gazdasági helyzetének rendezésére.

A szakszervezetek azt kérik, hogy az állam növelje a normatív támogatást, a finanszírozás átalakításával teremtse meg a cég stabil működését, a főváros pedig vállalja át a BKV 80 milliárd forintos tartozásából keletkezett kamatterheket, vagy ennek megfelelő támogatással segítse a cég működését. Demszky Gábor főpolgármester kedden egy sajtótájékoztatón jelezte, reményeik szerint a parlament a költségvetési módosító indítványok között megszavazza azt is, amely plusztámogatáshoz juttatja a BKV-t. Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium szóvivője viszont szintén kedden azt közölte, hogy nem kap többlettámogatást a BKV az államtól. Úgy fogalmazott: a kormány álláspontja szerint a céget a BKV tulajdonosának, a fővárosi önkormányzatnak kell finanszíroznia. „Többlettámogatásban nem gondolkodunk” – tette hozzá.

Nemes Gábor, a sztrájkbizottság szóvivője erre reagálva úgy nyilatkozott: ha a cég nem kap plusztámogatást az államtól, csődbe juthat. Hangsúlyozta, hogy ha nem lesz állami többlettámogatás, kénytelenek lesznek megtartani a december 18-ára meghirdetett munkabeszüntetést. Ugyanakkor hozzátette: nem hivatalosan úgy tudják, a vállalat megkapja a pluszforrást. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón újságírói kérdésre válaszolva azt mondta: az alapvető megoldások, egyezségek már körvonalazódtak azokon a tárgyalásokon, amelyek nyár óta folynak a kormány és a fővárosi önkormányzat között a BKV többletfinanszírozásáról. „Összetett megoldásról tárgyalunk. A megoldás által érintett összes forrás – amely 40 milliárd forint körül van – belső szerkezete még nincsen tisztázva. További egyeztetéseket kell folytatni a témában” – tette hozzá a kormányfő.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.