A környezeti károk leginkább a szegényeket érinthetik

A pénzügyi válságnál is súlyosabb veszélyként értékelték a klímakockázatot az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottságának pénteki rendkívüli ülésén megjelent politikusok és szakértők, akik egyetértettek Soros György csütörtöki kijelentésével is, miszerint a „zöldenergia” felhasználás lehet a legjobb kiút a gazdasági válságból. • Szili rendszerben kezelné a problémákat

MNO
2008. 11. 14. 15:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felszólalók többsége a technikai fejlődésben, a „tudás bővülésében” és a környezeti erőforrások – elsősorban a napenergia – reális piaci árazásában látta a környezetvédelem legfontosabb feladatait az Európai Unió (EU), várhatóan 2009 decemberében életbe lépő klíma- és energiacsomagjáról szóló bizottsági tájékoztatón.

Hegyi Gyula (MSZP) Európai Parlamenti képviselő szerint az EU új klímapolitikája vállalható kompromisszumokat tartalmaz Magyarország számára. Olajos Péter (MDF) szerint Magyarországon a lakosságnál van a legnagyobb lehetőség a szén-dioxid-kibocsátás visszafogására, egyebek mellett a gázfűtés visszaszorításával, amihez meg kell fordítani a gázár- és az energiahatékonyság támogatási arányát.

Katona Kálmán (MDF), a környezetvédelmi bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy a gazdasági szereplők nélkül nem lehet megoldást találni a környezetvédelmi problémákra. Kiemelte továbbá, hogy társadalmi és politikai szempontból is szükség lenne a szén-dioxid-kereskedelem átlátható és nyilvános szabályozására.

Harnos Zsolt, az Magyar Tudományos Akadémia (MTA) professzora szerint az EU jelenlegi és készülő klímapolitikája is „látszat megoldás”, hiszen csak a közösség területén történő szén-dioxid-kibocsátást szabályozza. Az akadémikus a megoldást elsősorban a globális technikai haladásban, a „zöldipar” fejlődésében és az energiahatékonyság növelésében látja.

Rétvári Bence (KDNP) a környezetvédelmi bizottság tagja arra hívta fel a figyelmet, hogy a környezeti károk leginkább a szegényeket érintik, hiszen ők tudnak a legkevésbé reagálni annak hatásaira.
Horváth János (Fidesz) pedig elsősorban a „tudásban” és a napenergia felhasználás hatékonyságnövelésében látja a „zöldenergia” jövőjét. Megjegyezte azt is: szükség lenne olyan új lehetőségekre is, mint például a Föld mágneses erejének, vagy a víz felhajtó erejének felhasználása.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.