A mi Obamánk

A Frankfurter Allgemeine Zeitung részletesen ismerteti, miként próbálták meg a német pártok kisajátítani a frissen megválasztott amerikai elnököt. A Die Presse beszámol a kultúrharc linzi változatáról.

2008. 11. 06. 7:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Wulf Schmiese A gratulálók versenyfutása című írásában összefoglalja a Barack Obama megválasztására adott berlini politikusi reakciókat. Angela Merkel (CDU) kancellár kora délután gratulált Obama történelmi győzelméhez, mint mondta, keresni fogja a lehetőséget, hogy mielőbb személyesen tárgyaljanak. A kancellár a közösen megoldandó feladatok közé sorolta a pénzügyi válságot, a terrorizmus elleni harcot, a környezeti kérdéseket és a szabadkereskedelmet. Merkel szerint Németország érdeke az erős Amerika. Mások nem vártak addig, míg Washingtonban is felkelt a nap. Az egyik első, aki a mikrofont ragadott, Frank-Walter Steinmeier (SPD) külügyminiszter volt. Ő már az amerikai kampány idején is Obama híveként kívánta magát bemutatni, amikor azért bírálta a kancellárt, mert Merkel kritizálta az elnökjelölt berlini beszédének színhelyét – írja a német napilap. Az SPD-nek nem volt nehéz a kancellárt kicsinyesnek beállítani. Obama – hangzott a szociáldemokraták üzenete – a mi emberünk. „Amerika a változás mellett döntött, bel- és külpolitikában egyaránt” – fogalmazott a külügyminiszter Berlinben. Steinmeier kijelentette: támogatja Obamának a környezetvédelemre, az energiabiztonságra, a leszerelésre és a nemzetközi szervezetekre vonatozó javaslatait – lényegében mindent. Mint Obama régi ismerőse lépett fel, annak ellenére, hogy alig kétszer beszéltek egymással – számol be a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Werner Hoyer, az FDP külpolitikusa Obama győzelmében az amerikai demokrácia öngyógyító képességének demonstrációját látta, ami egyértelműen jelentkezett a gazdaságpolitikában is a Bush-adminisztráció hatalmas bukását követően.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Georgia Meinhart és Andreas Wetz Hitvita: maradhat a kereszt az óvodákban? című cikkében azzal foglalkozik, hogy Linzben e kérdés megválaszolására kirobbant egyfajta háború. Egyébként az egyetlen tartomány, amely már évtizedek óta megválaszolta a kérdést, Bécs. Ott a keresztet (mint minden más vallási jelképet) kitiltották az önkormányzati óvodákból. Mint majdnem minden tartományban, a felső-ausztriai óvodatörvény is kifejezetten támogatja a gyermekek vallásos nevelését, és előírja a kereszt kihelyezését, amennyiben a csoport többsége keresztény. Egyedül a szocialista polgármester, Franz Dobusch által irányított tartományi főváros szabotálja a törvényt immár három évtizede. Az ÖVP megtalálta ezt a témát, és egy évvel a 2009 őszén esedékes tartományi választások előtt már megkezdte kampányát. Az óvodákért felelős tartományi miniszter, Viktor Sigl (ÖVP) úgy vélte, hogy a törvény további megszegése miatt évente kilencmillió eurónyi, a linzi óvodáknak szánt tartományi támogatás befagyasztása válik valószínűvé. Franz Dobusch ezzel szemben az állam és az egyház elválasztására hivatkozik. Amennyiben azonban nincs más lehetőség, Dobusch kész megváltoztatni álláspontját: „végül is nem vagyunk fundamentalisták”. Másrészt Dobusch megbízást adott arra, hogy megvizsgáljanak egy esetleges pert. Amennyiben az ügy a bíróság előtt landolna, akkor másodfokon a kérdéssel az alkotmánybíróságnak kell foglalkoznia, ott születik meg a jogerős ítélet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.