Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban Thomas Schmid Cem Özdemirs programja Cem Özdemir című cikkében bemutatja a tegnap megválasztott zöld pártelnököt. A zöldek az erfurti kongresszusukon a balos Claudia Roth-ot és Cem Özdemir-t választották elnöküknek. Ezzel először választottak egy törököt német párt elnökének. És hogy a nyüzsgő Roth mellett megnövelje a befolyását, önmaga fölé kell emelkednie. Özdemir a nyolcvanas években felfedezte, hogy a származásával politikai tőkét képes kovácsolni – számol be a Die Welt. A lázadó kisebbségek problémája gyakran abban áll, hogy egyszerűen hiányzik az a miliő, amit szerettek volna képviselni. Amikor a zöldek egy rendszerellenes pártként, egy egészen más, sokkal tarkább, kevésbé német köztársaságot akartak, egyszerűen hiányoztak soraikból a valódi bevándorlók, akik ezt a minőségi ugrást a multikulturális államba megtestesítették volna. Mert ezek, mind németek voltak, tanárok, diákok, szociális munkások, szakértők a baloldali egyesületek környékéről – írja a lap. Özdemir személyes dilemmája éppen abban áll, hogy ő – minden politikai tehetsége ellenére – alapjában véve azért építhetett karriert, mert ő volt a megtestesült multikulturalizmus. Ez alaposabban megfigyelve némileg megalázó is a cikk írója szerint.
Özdemir pontosan azért nem kívánja ezt tudomásul venni, mert pont ebben a jelenségben látja szerencséje kovácsát. Ha a zöldek most megpróbálnak tőkét kovácsolni Obama sikeréből és „New Deal-ről“ beszélnek, melyet az új elnök vezetésével kívánnak elindítani, aligha tesznek szívességet neki. Annak ellenére, hogy Cem Özdemirt a realista csoporthoz sorolják, s magát is oda sorolja, ennek ellenére számos fehér foltot tartalmaz a programja. Azt, hogy bukásait követően állandóan képes újra felállni és tovább folytatni. Hogy pártja elnöke lehessen, ezért szavait teljesen lecsiszolta. Lehetséges, hogy a zöldek, a rendkívül erős miliő meghatározottsága ellenére, nemsokára a túlélésért fognak, küzdeni. E feladatra Özdemir a megfelelő ember? Talán mégis. Hiszen szüksége van a pártra, ezért nem hagyhatja azt teljesen lepusztulni. Így, a falhoz szorítva, talán nem remélt erőket lesz képes felszabadítani. Ebben az esetben a valós migrációs történet igazán sikeres végkifejlettel zárulhatna.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Christina Hebel Az alapszervezet vezetője Ypsilanti kizárását kezdeményezi című cikkében foglalkozik a hesseni SPD-ben uralkodó káosz legfrissebb történéseivel. Hans-Martin Seipp jelzésértékű tettet kíván végrehajtani, az észak-hesseni Münchhausen SPD alapszervezetének vezetője követeli Andrea Ypsilanti pártelnökasszony kizárását. „Nagyon sajnálom, hogy a bázisra nem hallgatnak” – nyilatkozta a 45 éves építési vállalkozó a lapnak. Az alapszervezet Silke Tesch választókerületében fekszik. Egyike annak a négy elhajlónak, aki megakadályozta, hogy Andrea Ypsilantit miniszterelnökké válasszák, mert nem kívánták kormányukat a Baloldali Párt támogatásától függővé tenni. „Elviselhetetlen, hogy máig úgy tegyenek, mintha Silke Tesch a véleményével egyedül állna” – nyilatkozta Seipp. Ugyan hiba volt, hogy a véleményüket későn hozták nyilvánosságra, de a döntésük helyes volt – írja a lap. Sokan nem kívántak a Baloldali Párttal együtt kormányozni és „Ypsilanti választási hazugságát” elviselni. „Ez nem Tesch egyéni véleménye, mint ahogyan a pártvezetés beállítja” – nyilatkozta Seipp. Az elhajlókat szerinte súlyos hiba lenne elátkozni. Seipp november 5-én levélben fordult a hesseni vezetéshez és Frank Steiblinek, a szóvivőnek jelezte, pártkizárási eljárást kezdeményez Andrea Ypsilanti ellen, amennyiben a vezetés hasonló eljárást kezdeményez az elhajlókkal szemben. A kizárás lehetőséget vizsgálják az észak-hesseni és dél-hesseni járási szervezetek.
Ráadásul a hesseni SPD megvonta a négy képviselőtől frakcióban történő tevékenység jogát – írja a lap. A Seipp írásában azzal: „Pártunknak a választást követő görcsös ragaszkodása nagyobb kárt okozott, mint azt a felső körök elismerik.” Ezért ennek következményei kellenek, hogy legyenek Ypsilanti számára, aki „politikai, szakmai értelemben teljesen hibásan cselekedett” – fogalmazott Seipp. Még ezen a héten a taggyűlés lesz az alapszervezetben, ahol dönteni fognak kezdeményezéséről. Szükség esetén kilép az SPD-ből, annak ellenére, hogy családja generációk óta tagja a pártnak. Az építési vállalkozó 23 éve SPD tagja. Négyen már a nyáron kiléptek a pártból, mert ellenezték a Baloldali Párttal történő együttműködést. Eközben két „elhajló” Jürgen Walter és Silke Tesch bejelentette, hogy minden eszközzel küzdeni fognak a tervezett kizárásuk ellen. „A végsőkig fogok küzdeni a párttagkönyvemért” – nyilatkozta Tesch, mint fogalmazott sok száz szimpatizáló üzenetet kap. A „lázadó” képviselők honlapja azonban már teljesen kiürült, a tartalmukat törölték.
Gulyás Gergely: Fordulatot hozhat az uniós versenyképességi nyilatkozat