A mostani pénzügyi világválság nyomán kibontakozó általános recesszió nem kedvez a termelői összefogásnak, TÉSZ-ek működésének, ezért kell például megfelelő mértékű forgóeszköz-hitelt garantálni számukra – mondta az ügyvezető igazgató. Emellett szerinte a pályázati pénzek kifizetését is gyorsabbá kell tenni, csökkentve a bürokráciát. Az élelmiszerbiztonsági feltételek meglétet is az eddigieknél szigorúbban kell ellenőrizni az élelmiszerlánc minden szereplőjénél. A telephelyek működési engedélyét minden esetben ellenőrizni kell, annak érdekében, hogy a termelői szervezetek ne kerülhessenek versenyhátrányba a piacon.
Ezen elvek gyakorlati érvényesítése érdekében, vagyis, hogy a magyar zöldség-gyümölcs ágazat maximálisan kihasználhassa a gazdasági lehetőségeit, és az ebből fakadó előnyöket az uniós piacon is kamatoztatni tudja a FruitVeB rövidesen az agrárkormányzathoz is eljuttatja javaslatait. A szakmaközi szervezet meggyőződése ugyanis, hogy csak így valósíthatók meg az agrárkormányzat és a FruitVeB közös fejlesztési elképzelései – mondta a szakember.
Magyarországon a TÉSZ-ek aktív tevékenysége 4-5 évvel ezelőtt kezdődött. Azóta e szervezetek már az ágazat éves, mintegy 350 milliárd forintos árbevételének 15-18 százalékát adják. Mártonffy szerint ez az arány 2013-ra akár meg is duplázódhat, amihez azonban nagyarányú fejlesztésekre és a jelenlegi szemlélet megváltoztatására van szükség. A termelői csoportosulások ugyanis lehetővé teszik, hogy a termelők árujuk értékesítése során ténylegesen partnerei legyenek a nagy áruházláncoknak. Ezért az európai unió támogatja működésüket, mint kívánatos összefogási formát. Ezért a következő évek ágazati fejlesztéseinél a TÉSZ-ekhez kapcsolódó programok előtérbe kerülnek.
(MTI)