Az alapkamat tartására szavazott a monetáris tanács

Bár a monetáris tanács október 20-i ülésén egyhangúlag szavaztak a tagok az alapkamat szinten tartására, már elhangzottak olyan vélemények is, miszerint szükség esetén készen kell állni a szigorításra. Két nappal később rendkívüli ülésen döntöttek az alapkamat 300 bázispontos emeléséről, 11,5 százalékra, a forint elleni spekulációk kivédése érdekében.

MNO
2008. 11. 14. 16:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az október 20-i ülésről pénteken közzétett jegyzőkönyv szerint a tanácstagok egyetértettek abban, hogy a globális pénzügyi piac bizonytalansága miatt a monetáris politikának kiváró stratégiát érdemes követnie. Többen azt hangsúlyozták, hogy a pénzügyi zavarok ellenére egy váratlan kamatemelésre továbbra sincs szükség, mert ez akár súlyosbíthatná is a problémákat. Mások ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy szükség esetén a monetáris tanácsnak készen kell állnia egy jelentősebb mértékű kamatemelés végrehajtására.

A tanácstagok kiemelték, hogy a globális pénz- és tőkepiaci bizonytalanság Magyarországra is átterjedt. Magyarország sérülékenységét a múltbeli makrogazdasági problémák, és magas adósságállomány mellett az ország gazdasági integrációja is növeli, ezért a pillanatnyi helyzetben a legfontosabb gazdaságpolitikai kihívást a pénzügyi stabilitás megőrzése jelenti. A tanácstagok egyetértettek abban, hogy az MNB intézkedései segítettek a finanszírozás megújítási kockázatainak csökkentését a magyar pénz- és tőkepiacokon.

A piacok kölcsönös függősége miatt részpiaci zavarok más piacokra is átterjedhetnek, ezért a működési problémák kezeléséhez világszerte állami beavatkozásokra volt szükség. Ennek kapcsán az ülésen többen arra hívták fel a figyelmet, hogy a magyar államnak a nagy országok kormányaihoz képest lényegesen kevesebb eszköz áll rendelkezésére, de a külföldi intézmények, különösen a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval történő kooperáció segíthet a pénzügyi stabilitási kockázatok mérséklésében.

A tanácstagok megítélése szerint a kereskedelmi bankok devizahitelezési aktivitásának visszaesése komoly veszélyt jelentene. Bár a devizahitelezés kockázataira többször felhívta a figyelmet a jegybank az elmúlt években, a devizahitelezés súlyát csak fokozatosan lehet csökkenteni. A jegybanki intézkedések és a megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal ugyanakkor segítheti a pénz- és devizapiacok egészséges működésének megőrzését, ami a devizahitelezési üzletág kilátásait is javítja. A tanácstagok megítélése szerint a növekedési kilátások romlása miatt a hazai makrogazdasági környezet alapvetően támogatja a dezinflációt. Egyes tanácstagok szerint a globális pénzügyi válság a világgazdaság kibocsátására is negatívan hathat.

A tanácstagok egyetértettek abban, hogy az inflációs cél elérésének külső feltételei javultak a nyersanyag- és élelmiszerpiaci áremelkedés korrekciójának köszönhetően. Megoszlott ugyanakkor a tanácstagok megítélése az inflációs várakozások megítélése kapcsán. Többen hangsúlyozták, hogy a kedvezőtlen folyamatok hatására az inflációs várakozások mérséklődhettek, amit az elemzői előrejelzések csökkenése is megerősít. Az inflációs várakozások mérséklődését az infláció közelmúltbeli csökkenése és a visszatekintő árazási magatartás is támogathatta. Mások ugyanakkor úgy látták, hogy a monetáris politikának továbbra is kihívást jelent az inflációs várakozások problémája.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.