Budai: A főállatorvos a felelős a hamisított mézekért

A magyar élelmiszerlánc bizonságáért felelős hatóság nem működik megfelelően, nem tudja szavatolni a forgalomba kerülő élelmiszerek, így a méz biztonságát sem – jelentette ki Budai Gyula pénteken. A Magosz szövetségi igazgatója szerint ezért személy szerint a területért felelős szakállamtitkár, Süth Miklóst országos főállatorvos a felelős. Köztudott: lapunk részletesen bemutatta a méz-botrány minden mozzanatát.• Mézügyben kettős a mérce • Mit árulnak a Tescóban? – Várjuk a választ • Időnként szemetet eszünk • Süth Miklósék szabotálnak • Leveszik a „répamézet” • Hazudott a Tesco

MNO
2008. 11. 14. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) szövetségi igazgatója szerint a magyar élelmiszerlánc bizonságáért felelős hatóság nem működik megfelelően, nem tudja szavatolni a forgalomba kerülő élelmiszerek, így a méz biztonságát sem. A szövetségi igazgató pénteken sajtótájékoztatón fejtette ki véleményét, amely szerint ezért személy szerint a területért felelős szakállamtitkár, Süth Miklóst országos főállatorvos a felelősnek.

A sajtótájékoztatón ismertették, hogy néhány héttel ezelőtt a Magyar Nemzet próbavásárlást végezett több magyarországi nagy élelmiszer-áruházláncban (lapunk cikkeit a felsorolásban olvashatja – a szerk.), és a polcról levett és megvizsgáltatott mézek többsége, mintegy kétharmada hamisnak bizonyult, mivel úgynevezett idegen anyagot is tartalmazott.

A Magyar Élelmiszerkönyv előírja, hogy a mézben csak természetes anyagok lehetnek, idegen enzimek vagy édességjavító gyümölcs- vagy répacukor nem.

A szövetségi igazgató elmondta, hogy a még tavaly mézhamisítás gyanújába keveredett Aranynektár Kft. elleni büntető eljárást a rendőrség szeptemberben megszüntette bűncselekmény hiányában. Szerinte az élelmiszerbiztonsági hatóság késedelmes fellépése eredményezte azt, hogy a boltok polcáról eltűntek azok a mézek, amelyek kifogás alá estek. Budai Gyula azt ajánlotta, hogy aki szereti a mézet, az csak termelőtől vásárolt árut fogyasszon, mivel így kerülheti el, hogy esetleg hamisítványt vegyen.

Süth Miklós meglepetésének adott hangot a vádak hallatán és jelezte, hogy a szakembereik is gyatrának tartják a Magyarországon forgalomban lévő mézek minőségét. Ezt az általuk végzett hatósági vizsgálatok is alátámasztják. Példaként említette, hogy egy korábbi vizsgálatukban több mint száz mintából csak húsz felelt meg a hatóság által támasztott követelményeknek. Az országos főállatorvos kijelentette: a forgalmazó kötelessége levenni a polcról azokat az élelmiszereket, amelyek nem felelnek meg a minőségi követelményeknek, ha az tudomásukra jut.

A Tesco pénteken közleményben jelentette be, hogy azonnal visszahívta az Alimenti Kft. termékeit, mert a szóban forgó cég öt laboratóriumban vizsgált virág- és akácmézből 4-et minősítettek nem megfelelőnek, a szacharóz előírtnál magasabb értéke miatt. A Tesco a közlemény szerint „a sajtóban megjelent adatok alapján” vizsgáltatta meg a termékeket a Wessling Hungary Kft. laboratóriumában. „A visszahívott tétel további sorsával kapcsolatban az Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatósággal folytatunk egyeztetéseket” – közölte Hackl Mónika, a Tesco kommunikációs vezetője.

Az idén Magyarországon a méztermés 25 ezer tonna körül mozgott, ez a mennyiség mintegy 20 százalékkal haladta meg a tavalyit – mondta Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnöke. Magyarországon az elmúlt években jelentős változáson ment át a méhészet. Ez azt jelenti: az országban közel 1 millió méhcsalád van. Ez a szám azt jelenti, hogy a rendszerváltás óta lassan, de folyamatosan nő a méhcsaládoknak a száma. Viszont a méhészek száma 15 év alatt 18.000-ről 13.000-re csökkent. Ez az elnök szerint kedvező, mert terjed az ágazatban a profizmus. Így az elmúlt 5 évben több magyar méhészet is rendelkezik 1.000 méhcsaláddal vagy afeletti számmal. Ezzel Magyarország belépett a nagy méhészeti uniós tagországok közé.

Az ország uniós csatlakozása a magyar méhészek számára kedvezőtlen, ugyanis a megtermelt méz szabadon, ellenőrzés nélkül cserélhet gazdát. Ez melegágya az eredethamisításnak, ezenkívül bonyodalmat okoz a méhegészségügy terén a tagállamok közti eltérő szabályozás is – vélte az elnök. Magyarországon az éves mézfogyasztás mintegy 5 ezer tonna körül mozog, ami 10 százalékos növekedés a korábbi évekhez képest az export pedig mintegy 20 ezer tonnát tesz ki az utóbbi években.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.