Fico jön és azt mondja majd, hogy minden törvényes volt

Robert Fico szlovák miniszterelnök szerdán megerősítette, hogy megkapta Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnöknek a dunaszerdahelyi labdarúgó-mérkőzésen történt rendőri beavatkozás körülményei iránt érdeklődő levelét és azt fogja válaszolni, hogy „minden törvényes volt”.• Szijjártó: A szlovák kormány kedvére szórakozik hazánkkal • Budapest sosem kapja meg a felvételeket – mert nincsenek• A Fidesz nyitott a nyilatkozattervezet ügyében • Élőlánc Esztergomban a magyar-szlovák megbékélés érdekében + Képriport • Gyurcsány: A szlovák kormánypolitika eljegyezte magát a nacionalizmussal • Markó: Fico szokás szerint másokra próbál ujjal mutogatni

MNO
2008. 11. 19. 18:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fico kormánya révkomáromi kihelyezett ülését követően közölte, hogy már utasította kormánya külügyminiszterét, Ján Kubist a válasz megfogalmazására. "Egyszersmind arra is utasítást adtam, hogy kezdjék el budapesti utam előkészítését" – tette hozzá. Robert Fico korábban furcsállotta, hogy nem a magyar kormányfővel folytatott négyszemközti megbeszélésén, s nem is a küldöttségek plenáris ülésén, hanem csak az azt követő sajtótájékoztatón értesült arról, hogy van egy érvényes budapesti meghívása. Szerinte a budapesti látogatást a jövő év elejére időzítik. Mint mondta, Budapesten bízvást folytatódik a párbeszéd.

Pozsony hivatalos álláspontja szerint a rendőrség november elsejei dunaszerdahelyi fellépése indokolt volt és összhangban állt a vonatkozó szlovák jogszabályokkal. "Mi ezt nem rendőri agresszivitásnak tekintjük, mert a legfőbb ügyész legális közbelépésnek nevezte" – fogalmazott Fico, de nem tett említést arról, hogy a szlovák rendőrség korábban olyan videofelvételekről beszélt, amelyek igazolják a beavatkozás mértékét, de amelyeket azóta sem küldtek meg Budapestnek. Említés nélkül maradt az is, hogy Fico kommunikációs igazgatója, Brano Ondrus a múlt héten egy újságcikkben azt írta, hogy a rendőrségnek nyilvánvalóan nincsenek ilyen videofelvételei.

"A szélsőségesek letartóztatását és bezárását csak üdvözölni tudom. Az efféle félbolondokat mind be kell csukni" – jelentette ki Fico a SITA hírügynökség jelentése szerint újságíróknak válaszolva, akik korábbi szavaira emlékeztették: a minap a Szlovákiában járt magyar szélsőségesekre utalva Fico azt hangoztatta, hogy "Szlovákia nem exportálja a szélsőségeket", kedden viszont a csehországi Litvínovban a romák ellen randalírozó szélsőségesek között olyan hírhedt szlovák szélsőségesek is ott voltak, mint Marián Kotleba, a korábban pártként, a héten polgári társulásként is betiltott neonáci szlovák szervezkedés, a Szlovák Testvéri Közösség (SP) alapítója és eszmei vezére.

A révkomáromi kormányülésen elfogadták a büntető törvénykönyv további módosítását, elsősorban a szélsőségesek, ezen belül is a sportrendezvényeken randalírozók elleni hatósági fellépés és jogi eljárás kereteit kiterjesztő tervezetet, amely jogvédő civil szervezetek és jogszakértők szerint semmit sem old meg, a kormány azzal "csak a cselekvés látszatát kelti". A "Polgár és a demokrácia" szervezet vezetője, Sarlota Pufflerová rámutatott, hogy a Fico-kormány 2006-os színrelépése óta egyetlen komoly ügyet sem göngyölítettek fel, semmit sem tettek a szélsőséges jelenségek megelőzésért, ráadásul a jelenlegi módosítás szakszerűtlen is: "a rasszizmust és a nácizmust összemossa, miközben nem definiálja a szélsőségesség" fogalmát és annak büntetőjogi tartalmát.

A módosítás értelmében zászlóégetésért, a szlovák és idegen állami jelképek meggyalázásáért Szlovákiában börtön jár, nemkülönben az idegengyűlölő jelképek, eszmék, propagandaanyagok terjesztéséért, s akár nyolc év is kiróható.

Fico Révkomáromban azt is bejelentette, hogy kormánya kész Magyarországgal közösen felépíteni a két Komáromot összekötő új Duna-hidat, méghozzá korábban, mint azzal a magyar költségvetés számol (2014-re). A Magyarországra készülő Ján Kubis külügyminiszter megbízást kapott arra, hogy kezdjen tárgyalásokat a közös hídról, a költségek megosztásáról, a közlekedési tárcát vezető Lubomír Vázny pedig a híd tervezésével kapcsolatos feladatot kapta. Komárom polgármestere, Bastrnák Tibor – az MKP parlamenti képviselője – elégedetten nyilatkozott arról, hogy a kormány különböző régiófejlesztésekre szánt támogatásokról is döntött a városban megtartott ülésén.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.