G20-ak találkozója: „béna kacsa csúcs”

Nem fűz nagy reményeket a G20-csoport november 15-i washingtoni pénzügyi válságértekezletéhez a The New York Times, amely hétfői cikkében „béna kacsa csúcsnak” nevezte a tanácskozást.

MNO
2008. 11. 03. 21:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sikerként lehet majd elkönyvelni, ha a találkozó résztvevői egyáltalán meg tudnak állapodni a valódi együttműködésről. George Bush amerikai elnök ugyanis két hónappal hivatali mandátumának lejárta előtt nem lesz abban a helyzetben, hogy feltételeket szabjon a világnak, már csak azért sem, mert az Egyesült Államok erősen eladósodott, olajfüggő és tőle indultak ki a pénzügyi zavarok – állapította meg a liberális lap.

A pénzügyi válsággal foglalkozó első világértekezleten a fejlett és fejlődő országok vezetői egyaránt részt vesznek. A legfejlettebb ipari országok alkotta G7-ek mellett egyebek között Kína, Brazília, India, Oroszország és Dél-Korea képviselői a tervek szerint megvitatják a globális pénzügyi krízis kiváltó okait, a kezelés érdekében tett eddigi lépéseket, miként lehet megreformálni a pénzügyi rendszert, és megelőzni a mostanihoz hasonló válságok ismétlődését.

A The New York Times szerint Bushnak a konferencián való részvételével több baj is van. Egyrészt mivel elnöksége véget ér, semmit sem fog tudni megvalósítani abból, amit kezdeményez vagy elfogad. Másrészt, s ez a nagyobb gond, semmiféle tekintélye nincs, ha a nemzeti és nemzetközi pénzügyi rendszer szabályozásáról van szó a jövőbeni hasonló válságok elkerülése érdekében. Bush a hatalmas pénzügyi összeomlás ellenére még ma is a korlátozás nélküli piacok önszabályozó képességét magasztalja.

Az újság szerint a világnak ennek ellenére nem szabad várni arra, hogy az Egyesült Államokban kedvezőbb politikai légkör jöjjön létre az amerikai eredetű globális recesszió kezeléséhez.

A lap szerint a november 15-i csúcson még nem szabad kötelező érvényű reformokról dönteni, „a krízis még kibontakozóban van, túl korai átfogó reformokról határozni”. Ezenkívül a filozófiai különbségek is jelentősek és a béna kacsa Bush-sal az elnöki székben az Egyesült Államok nem írhat alá semmit.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.