Gyurcsány: A kormány 2010-ig biztosan a helyén marad

Nyilvánvalóvá vált, hogy Magyarországnak rendkívűl súlyos gazdasági válsággal kell szembenéznie, ezért véget kell vetni a 2006 óta tartó belpolitikai háborúskodásnak, különösen, mert a költségvetés főszámainak elfogadásával nyilvánvalóvá vált, hogy a kormány 2010-ig biztosan a helyén marad – mondta Gyurcsány Ferenc a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón. A miniszterelnök hozzátette: a ciklus további részében reformokat fog kezdeményezni. Gyurcsány arról is beszélt, hogy kormányzati garanciát kaphat a Pápai Hús Zrt.. A BKV többletfinanszírozásával kapcsolatban megjegyezte, hogy körvonalazódik a megoldás. • Az országnak értenie és támogatnia kell a gyurcsányi reformokat?

MNO
2008. 11. 26. 12:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc szerint itt az ideje véget vetni a 2006 óta tartó belpolitikai háborúskodásnak. A miniszterelnök a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón ezt az ország előtt álló súlyos gazdasági kihívással indokolta, illetve azzal, hogy a keddi parlamenti szavazáson nyilvánvalóvá vált: ez a kormány 2010-ig a helyén marad.

A kormányfő hangsúlyozta: egyre több a bizonyíték arra, hogy a következő időszakban Magyarország az elmúlt néhány évtized legsúlyosabb gazdasági kihívásával néz szembe, ami nem válogat bal- és jobboldali emberek vagy cégek között. Ha az ország sikeres akar lenni, nem fordíthatja energiáját arra, hogy a két oldal egymást próbálja legyőzni – hangoztatta.

A miniszterelnök arra is kitért, hogy miután kedden a parlament elfogadta a költségvetés főszámait, egyértelművé vált: ez a kormány 2010-ig tenni fogja a dolgát. Gyurcsány Ferenc azt mondta: a következő másfél évben változásokat kezdeményeznek azokon a területeken, amelyekhez sikerül elégséges társadalmi támogatást szerezni.

Gyurcsány reformokat akar

Gyurcsány Ferenc szerint a következő másfél évben folytatni kell a reformokat, amelyekhez első lépésként a társadalmi támogatást kell megszerezni. A miniszterelnök a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón 4-6 évre való reformtervet sorolt fel, amelyek közül szerinte kettő-három valósítható meg a mostani kormányzati ciklusban.

A reformtervek közül az adórendszer átalakítását emelte ki a kormányfő, hangsúlyozva: általános adócsökkentésre egyelőre nincs lehetőség, csak belső átcsoportosításra, amelynek fő iránya a munkabérre rakódó terhek csökkentése. Tervei szerint tavasszal meg kell állapodni a következő két évre vonatkozó lépésekről, és ennek első lépését meg kell tenni 2009 júliusában.

Gyurcsány Ferenc a tervezett reformok közé sorolta a szociális rendszer átalakítását, a felsőoktatási reform továbbvitelét, a költségvetési intézmények működésének függetlenebbé tételét, a vállalkozó közintézmények megalakíthatóságát, amely egyben út az államháztartási reform továbbviteléhez. Hangsúlyozta: támogatja a kisebb parlamentet és az ezzel együtt járó választójogi reformot, illetve a pártfinanszírozás átalakítását. Hozzátette: a korrupcióellenes csomagról a jövő héten már tárgyal a kormány.

A szociális rendszer reformja kapcsán azt mondta, nem lát lehetőséget arra, hogy csökkentsék a területre fordított költségvetési támogatást, de ezt a pénzt célzottabban kellene felhasználni. A miniszterelnök szerint – bár mint hozzátette, mások ezt vitatják – meg kell őrizni a 13. havi nyugdíjat, és a mindenkori lehetőségek függvényében évente felül kell vizsgálni, hogy van-e a forrás a 80 ezer forintos határ módosítására.

Gyurcsány Ferenc kérdésre válaszolva beszélt arról is, hogy szerinte a következő országgyűlési választásokon „felelősségverseny” lesz, mert ma üres szociális ígéretekkel már nem lehet választói támogatást szerezni.

Gyurcsány a BKV többletfinanszírozásáról is szólt

Az alapvető megoldások, egyezségek már körvonalazódtak azokon a tárgyalásokon, amelyek nyár óta folynak a kormány és a fővárosi önkormányzat között a BKV többletfinanszírozásáról – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón egy újságírói kérdésre válaszolva. A miniszterelnök elmondta, hogy a főváros vezetése és a kormány között rendkívül komoly tárgyalások voltak a legutolsó időkben is arról, hogy milyen módon lehet hosszabb távra gondolva rendezni a társaság helyzetét. „Összetett megoldásról tárgyalunk. A megoldás által érintett összes forrás – amely 40 milliárd forint körül van – belső szerkezete még nincsen tisztázva. További egyeztetéseket kell folytatni a témában” – tette hozzá Gyurcsány Ferenc.

Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium szóvivője kedden viszont azt közölte az MTI-vel, hogy nem kap többlettámogatást a BKV az államtól. Akkor úgy fogalmazott: a kormány álláspontja szerint a céget a BKV tulajdonosának, a fővárosi önkormányzatnak kell finanszíroznia. „Többlettámogatásban nem gondolkodunk” – tette hozzá a szóvivő.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.