Nem lesz adócsökkentés Belgiumban és Hollandiában

Nem várható adócsökkentés Hollandiában jövőre a nemzetközi gazdasági válság hatásaival együtt sem, míg Belgiumban a repülőjegy árába épített adót tervezték, ettől azonban elállt a kormány. Mindkét nyugat-európai államban a közelmúlt választási éveihez kapcsolódva történtek változások az adórendszeren, ezért jelenleg nagyobb módosításon nem is gondolkodtak.

MNO
2008. 11. 17. 9:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belgiumban – még a válság előtt – szó volt a Robin Hood-adó esetleges bevezetéséről, illetve a repülőjegyek árába épített különadóról, de az előbbiről nincs döntés, az utóbbit pedig az érintett szféra és a közvélemény nyomására egyelőre nem valósították meg.

Hollandiában jövőre várhatóan valamelyest csökken az örökösödési adó mértéke, de ennek nincs köze a pénzügyi válsághoz, régebbi terv, ráadásul csekélyke állami bevételt érint. Egyes gazdasági szereplők, például a kisvállalkozói szövetség a válságra hivatkozva fellépett az adócsökkentés mellett a befektetések ösztönzésének érdekében. A kormány egyelőre elzárkózott ettől, de jelezte, hogy a cégköltségek csökkentésén dolgozik.

Különösen Belgium a legnagyobb adóterhelést kiszabó európai uniós országok közé tartozik. Az ötkulcsos személyi jövedelmi adó 25-50 százalékig terjed, bevételtől függően. Előbbit 7560 euró alatt, utóbbit nem egészen 33 ezer euró fölötti jövedelem esetében kell fizetni. A társasági adó 34 százalék, kisebb profitú cégeknél 25 százalék. Az adót bizonyos esetekben 3,5-4 százalékkal csökkenteni lehet, de a változtatás – amelyről tavaly óta van külön törvény – nem függ a pénzügyi válságtól. Hollandiában a természetes személyek jövedelmét megkülönböztetik aszerint, hogy milyen forrásból származik. Négykulcsos a jövedelemadó, 2,5 százaléktól 52 százalékig, de az alsó kulcsokat31,5 százalékos tb-fizetési kötelezettséggel toldják meg.

Az áfa fő kulcsa 19 százalék, míg a nyereségadó 10-25,5 százalékos. A nyereségből korábbi évek veszteségei leírhatók, ennek jelentősége lehet a mostani válság idején. Az örökösödési adó jelenleg az érintett ingatlan értékének függvényében 5-68 százalék. Többféle környezet adót is alkalmaznak, valamint ingatlanadót, továbbá ajándék- és 29 százalék szerencsejátéknyeremény-adót.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.