Nem terveznek elbocsátásokat a svéd cégek

A svéd cégek 12-15 ezer alkalmazottat foglalkoztatnak Magyarországon, s a nagyobb vállalatok egyelőre nem terveznek elbocsátásokat – mondta Cecilia Björner, Svédország magyarországi nagykövete csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.

MNO
2008. 11. 27. 11:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hozzátette: mivel még csak a gazdasági válság elején vagyunk, nem tudni, hogy a recesszió milyen hatással lesz a magyarországi munkahelyekre. Takács János, az Electrolux közép-kelet-európai holding vezetője elmondta, a tapasztalat az, hogy minden egyes, általuk létrehozott munkahely további 2,7 munkahelyet teremt. A nagykövet elmondta azt is, hogy újabb konkrét svéd beruházásról nem tud Magyarországon, ám igaz az is, hogy a legnagyobb cégek jó része már itt van.

A Budapesti Svéd Nagykövetség és a Svéd Kereskedelmi Kirendeltség által közösen rendezett, Svédország a biztonságos munkahelyekért című szeminárium sajtótájékoztatóján Cecilia Björner elmondta, hogy gazdasági szempontból is hihetetlenül fontos a jó munkahelyi környezet. Nemcsak az alkalmazottak jóléte és biztonsága miatt, hanem azért is, mert csak megfelelő környezetben lehet kiemelkedő minőségű terméket előállítani, illetve szolgáltatást nyújtani. A nagykövet elmondta, hogy Svédországban 100 ezer alkalmazottra mintegy ezer baleset és megbetegedés jut, míg az uniós 15-öket tekintve ez a szám mintegy háromezer.

A biztonságos munkahely természetes az Electroluxnál, hiszen az erre fordított költségek megtérülnek a hatékonyabb termelés és jobb minőség révén – mondta ezzel kapcsolatban Takács János. Papp István, az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) elnöke kifejtette: nem szégyen tanulni egy jobb munkakultúrával rendelkező országtól, hiszen a cél az, hogy Magyarországon is minél biztonságosabbak legyenek a munkahelyek. Hozzátette: miközben Magyarországon is csökken a munkabalesetek, megbetegedések száma, az is igaz, hogy a munkaadók még mindig sok balesetet nem, vagy csak késve jelentenek be.

Az elnök elmondta, hogy a munkavédelem azért is fontos, mert ha egy magasan képzett szakember balesetet szenved, az közvetlen gazdasági kárt okoz. Papp István szerint ezért is kell a munkavédelmet értékként kezelni, s ezt elfogadtatni az állammal és a munkaadókkal, illetve a munkavállalókkal. Úgy vélte, a munkavédelem nemcsak pénz, hanem szemlélet kérdése is. Különösen akkor, amikor gazdasági recesszió van. Az elnök elmondta azt is, hogy az OMMF a jövőben tanácsadással is segíti a kis- és közepes cégeket. A felügyelőség ennek során megkeresi és korszerű munkavédelmi ismeretanyaggal látja el ezeket a vállalkozásokat.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.