Hozzátette: mivel még csak a gazdasági válság elején vagyunk, nem tudni, hogy a recesszió milyen hatással lesz a magyarországi munkahelyekre. Takács János, az Electrolux közép-kelet-európai holding vezetője elmondta, a tapasztalat az, hogy minden egyes, általuk létrehozott munkahely további 2,7 munkahelyet teremt. A nagykövet elmondta azt is, hogy újabb konkrét svéd beruházásról nem tud Magyarországon, ám igaz az is, hogy a legnagyobb cégek jó része már itt van.
A Budapesti Svéd Nagykövetség és a Svéd Kereskedelmi Kirendeltség által közösen rendezett, Svédország a biztonságos munkahelyekért című szeminárium sajtótájékoztatóján Cecilia Björner elmondta, hogy gazdasági szempontból is hihetetlenül fontos a jó munkahelyi környezet. Nemcsak az alkalmazottak jóléte és biztonsága miatt, hanem azért is, mert csak megfelelő környezetben lehet kiemelkedő minőségű terméket előállítani, illetve szolgáltatást nyújtani. A nagykövet elmondta, hogy Svédországban 100 ezer alkalmazottra mintegy ezer baleset és megbetegedés jut, míg az uniós 15-öket tekintve ez a szám mintegy háromezer.
A biztonságos munkahely természetes az Electroluxnál, hiszen az erre fordított költségek megtérülnek a hatékonyabb termelés és jobb minőség révén – mondta ezzel kapcsolatban Takács János. Papp István, az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) elnöke kifejtette: nem szégyen tanulni egy jobb munkakultúrával rendelkező országtól, hiszen a cél az, hogy Magyarországon is minél biztonságosabbak legyenek a munkahelyek. Hozzátette: miközben Magyarországon is csökken a munkabalesetek, megbetegedések száma, az is igaz, hogy a munkaadók még mindig sok balesetet nem, vagy csak késve jelentenek be.
Az elnök elmondta, hogy a munkavédelem azért is fontos, mert ha egy magasan képzett szakember balesetet szenved, az közvetlen gazdasági kárt okoz. Papp István szerint ezért is kell a munkavédelmet értékként kezelni, s ezt elfogadtatni az állammal és a munkaadókkal, illetve a munkavállalókkal. Úgy vélte, a munkavédelem nemcsak pénz, hanem szemlélet kérdése is. Különösen akkor, amikor gazdasági recesszió van. Az elnök elmondta azt is, hogy az OMMF a jövőben tanácsadással is segíti a kis- és közepes cégeket. A felügyelőség ennek során megkeresi és korszerű munkavédelmi ismeretanyaggal látja el ezeket a vállalkozásokat.
(MTI)
Rapid délutáni friss – Ki mit tud Átlátszó módra + videó
