A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate csütörtök reggel hordónként (159 liter) 52,69 dollár volt a chicagói Globexen, 93 centtel olcsóbb a szerdai New York-i zárónál. Hajnalban 68 centtel volt olcsóbb. Szerdán 77 centtel olcsóbbodott. Az etanolkeverésre alkalmas normálbenzin gallononként (3,78 liter) 1,0915 dollár volt a Globexen, 0,0155 dollárral olcsóbb a szerdai zárónál. Szerdán 0,0298 dollárral olcsóbbodott. A földgáz millió brit hőegységenként (mmbtu, hozzávetőleg 28,264 köbméter) 6,708 dollár volt a Globexen, 0,035 dollárral olcsóbb a szerdai zárónál. Szerdán 0,227 dollárral drágult. Az európai párlatkereskedelem számára irányadó londoni gázolajjegyzés tonnánként 543,25 dollár volt, 4,00 dollárral olcsóbb a szerdai zárónál. Szerdán 8,50 dollárral olcsóbbodott.
Csütörtök reggel folytatódott az olaj árának lassú lemorzsolódása, miután a szerdán közölt adatok szerint az Egyesült Államok stratégiai tartaléka a múlt héten a vártnál kétszer gyorsabban nőtt, a részvényárak pedig tovább estek, jelezve, hogy a kereslet föllendülésére nem lehet számítani. Az Egyesült Államokban a teljes olajtermék-kereslet most 7 százalékkal kisebb az egy évvel ezelőttinél, közölték egyszermind az amerikai energiaügyi minisztériumban. A júliusi, 147 dollár fölötti csúcsról kezdődött, zuhanásszerű olcsóbbodás véget ért: a kőolaj ára hetek óta 50-60 dollár között – a legnehezebben, legdrágábban kitermelhető, úgynevezett marginális mezők kitermelési önköltségének közelében – ingadozik, drágulásra azonban továbbra sincs kilátás.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) nemrég 2,2 százalékra rontotta a világgazdaság jövő évi átlagos növekedésére szóló előrejelzését, az októberben jósolt 3,0 százalékról. Magánbankok elemzői többnyire csak 1-1,2 százalékos világgazdasági növekedést valószínűsítenek jövőre. Szakértők szerint 2 százalékos növekedési világátlag alatt a kőolaj ára még 70-80 dollárig sem igen törhet föl, pedig ez minimálisan szükséges lenne a kitermelés hosszabb távra tervező fejlesztéséhez, bővítéséhez.
Az OPEC arab tagországai megkezdték a november elsejétől érvényes, 1,5 millió hordós kvótacsökkentéssel járó termeléscsökkentést, de a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint januárig is csak összesen 1,1 millió hordós termeléscsökkentés várható az OPEC-től. Akárhogyan is, az OPEC csak a túltermelés növekedését fékezheti, a kereslet élénkítésére nincs módja. Az amerikai energiaügyi minisztérium a múlt héten úgy becsülte, hogy az amerikai olajfelhasználás az idén egész évben is kevesebb lesz a tavalyinál – ilyen 1980 óta nem fordult elő. A minisztérium szerint a világ olajkereslete jövőre a legjobb esetben is csak legföljebb ugyanannyi lesz, mint az idén. A világon termelt kőolaj kétötödét adó OPEC hétfőn kiadott, legújabb előrejelzése szerint a tagországok kőolajára jövőre majdnem napi egymillió hordóval kisebb lesz a kereslet, mint idén.
A Húszak (G-20) hét végi washingtoni értekezlete sem tartalmazott semmi olyat, ami reményt adott volna a befektetőknek arra, hogy a világgazdaság hamarosan föllendül. Eközben OPEC-berkekből érkező hírek szerint a szervezet legközelebb nem e hónap végén, hanem csak decemberben vizsgálja felül a tagországok termelési kvótáit.
Csütörtök reggel az arany unciája (31,1035 gramm) 737,80 dollár volt Szingapúrban azonnalra, 5,40 dollárral drágább a szerdai New York-i későinél. Az utóbbi időben az arany ára a kőolaj és az ipari fémek árát követte, lefelé, most azonban, az ismét erősödő részvénytőzsdei visszaesés láttán, némi kincsképzés kezdődött az aranypiacon.
(MTI)
Álarcos betörő fosztotta ki Michel Platini házát
