Az Európai Unión belül külföldre utazó uniós polgároknak így – várhatóan jövő júliustól – a mostani 29 centes átlagárral szemben legfeljebb 11 eurócentbe kerülhet majd egy SMS küldése. Az adatátvitelnél egy megabájt nagykereskedelmi ára legfeljebb egy euró lehet. Csepi Lajos, a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium szakállamtitkára az ülés utáni sajtótájékoztatón elmondta, hogy a miniszterek határoztak arról is: három évvel meg kell hosszabbítani a roaminghívások díjának tavaly elhatározott és eredetileg 2010-ig érvényes uniós korlátozását.
Egyetértettek abban is, hogy a beszédszolgáltatások esetében a barangolóhívásokat másodperc-alapon kell díjazni. A döntésbe még az Európai Parlamentnek is bele kell egyeznie, de a képviselőtestület az eddigi jelzések szerint e kérdésben egyetért a brüsszeli bizottság és a tagországok törekvéseivel. Csepi Lajos kiemelte: a találkozón vita zajlott arról, hogy a roamingdíjakra érvényesített ármaximáló szabályozás mennyire illik bele az EU általános piacszabályozó gyakorlatába és versenypolitikájába.
Volt ugyanis delegáció, amely ellentmondást lát e téren, a tagállamok döntő többsége mindazonáltal azon az állásponton volt, hogy igazán sikeres lépésről van szó, amelynek nyomán a lakosság is kézzelfoghatóan érzékelhette az Európai Unió képességét az előnyöket jelentő döntések meghozatalára.
– Amíg valamilyen okból a piac nem képes ezeket a szolgáltatásokat korrekt módon beárazni, addig egyfajta utolsó megoldásként az államnak vagy az Európai Uniónak élnie kell az azzal a jogával, hogy adminisztratív módon meg tudja szabni egy szolgáltatás díját – vélte Csepi Lajos. Hozzátette: – Nem túlzás azt mondani, hogy ezzel 100 milliók járnak anyagilag jobban.
(MTI)
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
