Strauss-Kahn: Komoly korrekcióra szorul a piacgazdaság

Továbbra is fennáll újabb katasztrófák kockázata a pénzügyi világban – mondta Dominique Strauss-Kahn. Véleménye szerint a jelenlegi válság a kapitalizmus válsága, és szívesen újragondolná a kapitalista rendszert, de szerinte nincs, ami felváltsa.

MNO
2008. 11. 21. 12:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világgazdasági növekedés 2009 végén fog újra megindulni, de a pénzügyi világban az „újabb katasztrófák kockázata” továbbra is fennáll – véli Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója a Le Parisien című párizsi napilapban pénteken megjelent interjúban.

Arra a kérdésre, nem naivitás-e azt gondolni, hogy az állam által megmentett bankok folytatják majd a hitelezést a vállalatoknak és a lakosságnak, az IMF-vezér úgy vélte: „teljesen valós” annak a kockázata, hogy a hitelezés nem indul újra, ezért szerinte „legitim” lenne kötelezni a bankokat a hitelfolyósításra. A bankmentő csomagok célja az volt, hogy azért bocsássanak tőkét a bankok rendelkezésére, hogy újra meginduljon a hitelezés, arra viszont nincsen garancia, hogy „a bankárok ismét a munkájukat akarják végezni” – hangsúlyozta Strauss-Kahn. Szerinte mostanáig bárkinek folyósítottak hitelt, anélkül, hogy felmérték volna a kockázatokat, azóta viszont annyira „begyulladtak”, hogy senkinek nem kölcsönöznek. Az IMF vezetője szerint az általa irányított pénzintézetnek nem az a feladata, hogy megmentse a kapitalizmust, és hogy beavatkozzon a tőzsdéken, hanem az, hogy a pénzügyi stabilitást biztosítsa. Ezért forrásaival a destabilizált államokat segíti, azért, hogy azok túl tudjanak jutni a nehéz pillanaton – emelte ki Strauss-Kahn.

Ami a politikusokat illeti, a volt francia pénzügyminiszter szerint 2008 első felében nagy részük nem mérte fel a válság mértékét, és nem úgy reagált, ahogy kellett volna. Strauss-Kahn arra emlékeztetett, hogy az IMF-nek a növekedésre vonatkozó előrejelzései már az év elején pesszimisták voltak, de hónapokat kellett arra várni, hogy az állam- és kormányfők elfogadják, hogy „komoly a helyzet”. De egy-két hónapja mindenkiben tudatosodott a válság mérete, és az IMF-vezér szerint pont ezért a washingtoni G20-értekezlet jobban sikerült, mint általában az ilyen jellegű találkozók, amelyek nem túl produktívak: „határozott döntések születtek még akkor is, ha ezek megvalósítását még most kell kidolgozni” – tette hozzá Strauss-Kahn.

Véleménye szerint a jelenlegi válság egyértelműen „a kapitalizmus válsága”, de ez nem jelenti a piacgazdaság összeomlását, még akkor sem, ha a „korlátlan liberalizmus, a mindenki önmagáért és a mindenható önszabályozás elvében rés keletkezett”. Strauss-Kahn „szívesen újragondolná” a kapitalista rendszert, de szerinte nincs, ami azt felváltsa, mert a „kommunista modell bukása óta senki nem javasolt semmilyen alternatív megoldást”. A piacgazdaság viszont megítélése szerint számos korrekcióra szorul, mert ha jobban szervezett, szolidárisabb társadalmat szeretnénk, amely nemcsak a napi problémákkal, hanem a jövő generációival is törődik, akkor a működés egészén nagyon sokat kell változtatni – véli az IMF vezetője, aki szerint ez az első olyan világválság, amely a globalizmus miatt mindenkit érint, de valószínűleg nem ez az utolsó.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.