Kiss István apagyi polgármester elmondta: a beruházás – amelyet szerinte önerőből aligha tudtak volna valaha is megvalósítani az önkormányzatok – Apagy mellett Baktalórántháza, Magy, Napkor, Nyíribrony, Nyírtét, Ófehértó és Ramocsaháza településeket érinti.
Brüsszel már a beruházás előkészítésének 200 millió forintos költségéhez is támogatást nyújt a helyhatóságoknak, összesen 170 millió forintnak megfelelő eurót használhatnak fel a környezetvédelmi fejlesztést irányító munkaszervezet létrehozásához és működtetéséhez, az engedélyes tervek elkészítéséhez, illetve közbeszerzési eljárásra. A végleges tervdokumentációkat 2010 decemberéig kell az önkormányzatoknak benyújtaniuk jóváhagyásra az unióhoz. Az elbírálás után 2011-ben indulhat a 6 milliárd forint értékű beruházás megvalósítása, a szennyvízhálózat építése és a tisztítótelepek létrehozása 2013-ben fejeződik be.
Kiss István tájékoztatása szerint a nyolc érintett önkormányzat már megalakította a Kelet-Nyírségi Víziközmű Beruházási Társulást, amely az előkészítést végzi és a kivitelezést bonyolítja, illetve az átadás után a szennyvízrendszert működteti. A települések szennyvíz-hálózatának kiépítése mellett – amelyre közel 6.000 lakóingatlant kötnek rá a nyolc településen – két új tisztítótelepet építenek, egy meglévőt, a baktalórántházit pedig bővítik. Külön szennyvíztisztító-telepe lesz Nyíribronynak és Ramocsaházának, valamint Apagynak, Napkornak és Nyírtétnek. Magy és Ófehértó vezetékrendszerét pedig a két községgel szomszédos, már kiépített szennyvízhálózattal rendelkező Levelek tisztítótelepéhez csatlakoztatják.
(MTI)