Szíria atomerőművet akar

Lemondott a kormány, így újra politikai válság fenyeget Kuvaitban – olvashatjuk az al-Vatan című kuvaiti napilapban. Szíria egy atomerőmű építéséhez kéri a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) segítségét – tudósít az al-Dzsazíra hírtelevízió. Életfogytiglani börtönt kapott terrorista cselekmény elkövetéséért egy 31 éves marokkói mérnök – adja hírül az al-Arabijja hírcsatorna.

Kun Zsuzsanna
2008. 11. 26. 12:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Al-Vatan

Kedden délután, miután kivonult a parlamenti ülésről, benyújtotta lemondását a kuvaiti kormány. Szabbáh al-Ahmad Dzsábir asz-Szabbáh emír egyelőre nem reagált a lemondásra, és nem gondolkodik a parlament feloszlatásán sem – nyilatkozta Dzsászim al-Haráfí, a kuvaiti törvényhozás elnöke. A politikai válság kiváltója egy három parlamenti képviselő által a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítvány volt. A három említett iszlamista honatya nehezményezte, hogy a külügyminiszter, Nászir al-Muhammad al-Ahmad asz-Szabbáh belépési engedélyt adott egy olyan iráni síita vallási személyiségnek, Muhammad Báqir al-Fálínak, akit korábban kitiltottak Kuvaitból, mert ócsárolta a szunnita alapelveket és „szentségket”. Legutóbb idén márciusban tartottak parlamenti választásokat az öböl menti olajmonarchiában, miután egy törvényjavaslat elutasítása után a képviselők folyamatosan bojkottálták a kormányzat munkáját.

Al-Dzsazíra

Heves vitát váltott ki Szíria azon kérése, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) nyújtson technikai segítséget egy 2009 és 2011 között létesítendő atomerőmű építéséhez. Oroszország, Kína és a fejlődő államok támogatják, míg az Egyesült Államok, Franciaország és Kanada ellenzi a szír atomprojektet. Hétfőn az ügynökség bécsi találkozóján az utóbbi három állam igyekezett politikai nyomást gyakorolni a nemzetközi szervezetre, hogy akadályozza meg a terv megvalósítását, arra hivatkozva, hogy még nem zárult le teljesen az a vizsgálat, amely az izraeli légierő által lebombázott szír létesítmény rendeltetését hivatott tisztázni. Ezzel szemben Oroszország, Kína és a fejlődő államok hevesen tiltakoztak a nyugati gyakorlat ellen, vagyis az ellen, hogy a fejlett államok politikailag beavatkozzanak a NAÜ munkájába. Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség igazgatója személy szerint a szír terv támogatására buzdította a szervezet közgyűlését.

El-Baradei úgy véli, hogy Szíriának éppúgy joga van a békés célú atomenergiához a szervezet teljes jogú tagjaként, mint a nyugati államoknak, mindaddig, amíg be nem bizonyosodik, hogy titokban atomfegyver kifejlesztésén dolgozott. Erre azonban még nem találtak kellő bizonyítékot. A NAÜ igazgatója szerint Szíria már 1979 óta együttműködik annak érdekében, hogy atomerőművet építhessen, ezért a nyugati államoknak nincs törvényes jogalapja arra, hogy ezt megakadályozza. Azt is hozzátette: amennyiben a fejlett államok mégis megakadályoznák a terv végrehajtását, úgy a fejlődő országok elvesztenék az ügynökségbe vetett bizalmukat, és a továbbiakban nem működnének együtt vele.

Al-Arabijja

Helybenhagyta a Szalá városi fellebbviteli bíróság annak a 31 éves mérnöknek az életfogytiglani börtönbüntetését, akit egy turistabusz ellen elkövetett terrorista támadásért tartóztattak le. Hisám ad-Dakkáli Maknasban, a fővárostól, Rabattól 140 kilométernyire keletre fekvő városban egy turistákat szállító busz ellen követett el gázzal töltött palackokkal támadást. A merényletben egyetlen turista sem vesztette életét, ám ad-Dakkáli bal karja és jobb kezének ujjai leszakadtak. A bíróság ezzel egy időben enyhítette az ad-Dakkáli társára, Hassan Azúkárra kiszabott szabadságvesztést, tízről nyolc év fegyházban letöltendő börtönbüntetésre csökkentve azt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.