Varga: Ennyire kaotikus vita még nem volt a költségvetésről

A költségvetési bizottság fideszes elnöke, Varga Mihály azt hangsúlyozta, hogy „ennyire kaotikus vitát” még nem folytatott le a költségvetésről a magyar parlament, mint a mostani. Kiemelte: Magyarországot elmúlt hat év gazdaságpolitikája hozta ilyen helyzetbe. Az IMF-megállapodás kapcsán megjegyezte: egy csoportba kerültünk olyan államokkal, mint Zambia, Sierra Leone vagy Albánia.

MNO
2008. 11. 03. 16:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabó Lajos (MSZP), a költségvetési bizottság alelnöke arról beszélt hétfőn a parlamentben, hogy a jövő évi büdzsé legújabb változatával a kormány célja a pénzügyi egyensúly és a szociális biztonság korábbi szinten tartása, a lehető legkisebb gazdasági visszaesés mellett, míg a kisebbségi véleményt tolmácsoló Varga Mihály, a bizottság fideszes elnöke azt mondta: Magyarország nem pusztán a pénzügyi válság miatt, hanem az elmúlt hat év gazdaságpolitikája miatt került ilyen helyzetbe.

Szabó Lajos elmondta: a kormány eredeti költségvetési célja a pénzügyi egyensúly, a gazdasági növekedés, valamint a szociális biztonság javításának biztosítása volt. A pénzügyi válság azonban a tervezett büdzsé kétszeri módosítására kényszerítette a kabinetet – fejtette ki.

Hangsúlyozta: a jelenlegi helyzetben a kormány legfontosabb feladatai közé a közszféra munkahelyeinek megőrzése, valamint a kis- és középvállalkozások segítése tartozik. Elmondása szerint a költségvetési törvényjavaslat bizottsági tárgyalása során az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által is kritizált állami tartalékképzés körül alakult ki a legnagyobb vita. Megjegyezte: megfelelőnek tartja a vita lezárása után a javaslatba kerülő 204,3 milliárd forintos tartalékkeretet. A költségvetés, a közszférát érintő megszorító intézkedések ellenére is számos szakmai fejlesztésre biztosít lehetőséget egyebek mellett az oktatás, az egészségügy, a szociális támogatás, és a közlekedés területén – mondta a képviselő. Hozzátette: a kormánynak a jelenlegi gazdasági helyzetben nincs lehetősége az adórendszer jelentős változtatására, de a központi elvonások struktúrájának egyszerűsítésére, a gazdaság fehérítésére az üzleti környezet javítására van mód.

Szabó Lajos kiemelte: a Magyarországra érkező európai uniós támogatások 2009-ben lépik át először az 1.000 milliárd forintos szintet. A szocialista képviselő reményét fejezte ki, hogy az Országgyűlés – közel másfél éves munka után – a közeljövőben elfogadhat egy új szemléletű költségvetési tervezési szabályozást. Az MSZP-s politikus, az ÁSZ véleményével szemben, nem számít 1 százalékot meghaladó gazdasági visszaesésre, illetve a foglalkoztatás kormány által jósoltnál nagyobb mértékű csökkenésére sem. A tárca intézkedései képesek lesznek a költségvetésben foglalt foglalkoztatási adatok teljesítésére – fűzte hozzá. Szabó Lajos szerint a költségvetési törvényjavaslat tárgyalása során minden parlamenti pártnak mérlegelnie kell, hogy nincs akkora politikai haszon, amely felérne egy meg nem szavazott költségvetés gazdasági és társadalmi hatásaival. Hozzátette: Magyarországnak soha nem volt még akkora szüksége egy elfogadott költségvetésre, mint a jelenlegi gazdasági helyzetben.

A költségvetési bizottság kisebbségi véleményét Varga Mihály, a bizottság fideszes elnöke tolmácsolta, aki hangsúlyozta: „ennyire kaotikus vitát” még nem folytatott le a költségvetésről a magyar parlament, mint a mostani. Kiemelte: Magyarország nem pusztán a pénzügyi válság miatt került abba a helyzetbe, hogy immáron a harmadik átdolgozott változattal foglalkoznak a honatyák, hanem az elmúlt hat év gazdaságpolitikája hozta ilyen helyzetbe az országot, a magyar parlamentet. Elmondta: napjainkban 17 ezer milliárd forintot tesz ki a magyar államadósság, amely az elmúlt hat év alatt folyamatosan nőtt, a folyamatot végigkísérte az adóteher növekedése is. A legfejlettebb országokat tömörítő OECD rangsorában 2006-ban a harmadik, 2007-ben a második leginkább adóztatott ország voltunk a világban, emellett 2006-ban a világranglistán csupán egyetlen állam, Libanon előzte meg Magyarországot a tekintetben, hogy ott még nálunk is nagyobb volt a GDP-hez mért államháztartási hiány.

Varga Mihály élesen bírálta az IMF-megállapodást is. Elmondta: őszintén be kellene vallania a miniszterelnöknek, hogy mi vezetett az államcsődközeli helyzethez, ami a kormány szerint szükségessé tette az Európai Unióval, az IMF-fel, valamint a Világbankkal készülő hitelmegállapodást. Megjegyezte: az IMF-fel kötendő megállapodás kapcsán egy csoportba kerültünk olyan államokkal, mint Zambia, Sierra Leone vagy Albánia. Arról is szólt a képviselő, hogy illett volna az ellenzéki pártokat is tájékoztatni a hitelmegállapodás feltételeiről. Kérte, hogy az IMF-hitel feltételeit hozza nyilvánosságra a kormányzat.
A jövő évi büdzséről szólva kiemelte, hogy a javaslat újabb megszorító csomagot tartalmaz az ország számára, például 150 milliárd forinttal kurtítja meg az önkormányzatoknak szánt központi pénzeket, és mintegy 120 milliárd forintos megszorítást tartalmaz – elsősorban a bérek vonatkozásában – a közszférát tekintve. Összességében Varga Mihály szerint mintegy 500 milliárd forintra rúg a megszorítások teljes összege, és ez szerinte nem fogadható el.

„Pénzügyi egyensúlyt, gazdasági növekedést és szociális biztonságot kell elérni, ilyen értelemben kell összeállítani a következő évi büdzsét” – mondta Varga Mihály. Közvetlenül pedig azt javasolta, hogy a kormány fagyasszon be minden luxuskiadást, szüntesse meg a 4 százalékos különadót, indítsanak kis- és középvállalkozásokat támogató programokat, a társasági adó mértékét állítsák vissza 16 százalékra.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.