VMSZ: a legfontosabb eredmény a talpon maradás

Az elmúlt másfél év legfontosabb eredménye a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) szempontjából a párt talpon maradása, majd megerősödése, amely elsősorban a párt politizálási módszereiben bekövetkezett változásoknak köszönhető – állapították meg szombaton Temerinben a legnagyobb délvidéki magyar politikai erő közgyűlésének résztvevői.

MNO
2008. 11. 15. 12:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előző, a múlt év tavaszán Magyarkanizsán tartott tanácskozás óta megtett utat értékelve Pásztor István, a VMSZ elnöke leszögezte, hogy sikerült kilépni a klasszikus kisebbségi politizálás keretei közül, s céljuk a nyelvhasználat és a nemzeti kultúra megőrzése mellett a mindennapi élethez kötődő munkával kiegészíteni a VMSZ tevékenységét. Ennek illusztrációjaként a pártelnök elmondta, hogy csak a Vajdasági Nagyberuházási Alapban 284 projektjét tudta megvalósítani a VMSZ, s ma nincs egyetlen magyarok lakta vajdasági település sem, ahol ne kezdődtek volna komoly fejlesztések.

A VMSZ erőfeszítéseinek eredményeként 8,6 milliárd dinárt (mintegy 100 millió eurót) sikerült fejlesztési célokra biztosítani, s ebből 6,5 milliárd dinárt a magyarok által tömbben lakott területeken. Csaknem 3 milliárd dinár jutott útfelújításra, 730 millió a villamos hálózat fejlesztésére, 600 millió a művelődési egyesületeknek, 260 millió dinár egyházi objektumok felújítására. A VMSZ elnöke a jelentős eredmények közé sorolta a nemzeti tanácsokról szóló törvény és az új vajdasági alaptörvény megszületését. Ezek a VMSZ nélkül nem készültek volna el. A nehézségekről szólva Pásztor István kitért a szerb politikai erők magatartására, s leszögezte, hogy a demokrata kormányzatot támogató VMSZ valódi együttműködő partnerek nélkül maradt.

A feszültségek gyakran a kisebbségeken csapódnak le?

A segítségét igénylő szerb pártok is legyűrendő erőt látnak benne, nem pedig megbecsülésre, valódi együttműködésre méltó partnert. Nehezíti a délvidéki magyarság helyzetét az is, hogy a szerb társadalmon belüli feszültségek gyakran a kisebbségeken csapódnak le – mondta Pásztor. Anélkül, hogy konkrétan említett volna valamilyen nemzeti alapú incidenst, leszögezte, hogy az utóbbi időben megszaporodtak a negatív jelenségek. Kedvezőnek mondta ugyanakkor a VMSZ elnöke a párt külföldi megítélésének alakulását.

A VMSZ megfigyelői státust kapott az Európai Néppártban, Magyarországon és a Kárpát-medencében pedig megerősödtek a pozíciói. Olyan partnert látnak benne, amely megkerülhetetlen, ha a délvidéki magyarságot érintő kérdésekről van szó. Kitért Pásztor István a pártnak a januári elnök- és a májusi parlamenti választáson nyújtott teljesítményére. Míg az elsőt, ahol a VMSZ vezette magyar koalíció jelöltje 93 000 voksot szerzett, igen jónak tartotta, az utóbbiról megállapította, hogy elmaradt a várakozástól. A négy parlamenti helyhez jutott VMSZ-nek végül a szavazást követő koalíciós tárgyalásokon sikerült javítania pozícióin. Jelenleg húsz település önkormányzatában vesz részt, a Vajdaságban parlamenti elnököt és négy minisztert ad, s négy településen a párt tagja a polgármester.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.