Született egy kétes értékű rekord: az S&P 500 index értéke jelenleg 52 százalékkal marad el a 2007. októberi rekordszinttől. Ezt a visszaesést a Stock Trader’s Almanac szerint csak 1930 és 1932 között szárnyalta túl: értéke akkor 83 százalékkal csökkent. A Citigroup részvényét másfél évtizede a legalacsonyabb szintre gyengítő csütörtöki adásvétel után a bank egyes egységeinek vagy akár egészének eladásáról felröppent hírek javulást hoztak, 12 százalékkal ugrott meg az árfolyam, és az ágazati indexként számon tartott Financial Select Sector tőzsdei alap árfolyama is magasabb lett 3,3 százalékkal.
A nap nyertesei között lehetnek majd az energetikai ágazat papírjai is, miután ismét 50 dollár fölé drágult az olaj. Bármennyire is valószínű az árfolyam-emelkedés, a makrohírek továbbra is aggasztóak: a Goldman Sachs legújabb előrejelzése szerint a negyedéves GDP-csökkenés mértéke 5 százalékos lehet, a munkanélküliségi ráta pedig 2009 negyedik negyedére elérheti a 9 százalékot. A piacra továbbra is nagy visszahúzó hatással van, hogy az amerikai autógyártóknak nem sikerült kormányzati biztosítékot szerezniük a fenyegető csődök ellen.
A kedvező hírek közül kiemelhető a Dell bejelentése a bevételcsökkenést ellensúlyozó költségcsökkentések miatt a vártnál nagyobb profitjáról; a világ második legnagyobb számítógépgyártójának árfolyama a csütörtöki zárás óta több mint hat százalékkal növekedett.
A lakáspiac fontos híre, hogy a lakáshitelezés két meghatározó cége, a Fannie Mae és a Freddie Mac bejelentette: 2009 elejéig felfüggesztik a lakott ingatlanok árverezését. Ami a határidős indexek pénteki alakulását illeti, az S&P 500 futures 23,1 ponttal emelkedett, számított értéke felett alakul; 233 ponttal jutott magasabbra a Dow futures, 26,75 pontot nyert a Nasdaq 100 futures.
(mti)