Csalással, közokirat-hamisítással és hivatali visszaéléssel gyanúsította meg a VII. kerületi önkormányzat pénzügyi bizottságának elnökét a Központi Nyomozó Főügyészség az erzsébetvárosi ingatlanügyben – közölte a főügyészség kedden a távirati irodával. A közlemény szerint a különösen nagy kárt okozó, üzletszerűen, társtettesként elkövetett csalás és más bűncselekmények miatt folyó büntetőügyben a főügyészség hétfőn őrizetbe vette az erzsébetvárosi önkormányzat pénzügyi bizottságának elnökét, majd gyanúsítottként hallgatta ki. Az önkormányzat internetes oldala szerint a pénzügyi bizottságot Kardos Péter (SZDSZ) vezeti. A főügyészség az általa meg nem nevezett bizottsági elnököt különösen nagy kárt okozó, társtettesként elkövetett csalással, felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítással és hivatali visszaéléssel gyanúsította meg. A pénzügyi bizottság elnöke a gyanúsításközlés ellen panasszal nem élt, de tagadta a bűnösségét – olvasható a közleményben.
A gyanúsítás lényege: a VII. kerületi pénzügyi bizottság tagja, illetve jelenlegi elnöke 2002-től „kapcsolatban állt azzal a vállalkozóval, aki az önkormányzat tulajdonában álló több lakóházat forgalmi érték alatt akart megvásárolni, majd a vásárlást követően – offshore társaságok közbeiktatásával – rövid időn belül, jelentős haszonnal a már egyébként is érdeklődő külföldi befektetőknek értékesíteni”.
„A pénzügyi bizottság tagja az ügyben szereplő vállalkozóval közös céget alapított, amelyben először ő szerepelt ügyvezetőként, majd – annak érdekében, hogy az önkormányzatnál ne derüljön ki az összeférhetetlenség – névleges tulajdonosként és ügyvezetőként a barátnőjét helyezte el. Ezen cég – a gazdasági bizottság elnökével előre egyeztetett, piaci ár alatti összegre – vételi ajánlatot nyújtott be a VII. kerületi Rózsa utca 18/A. szám alatti önkormányzati tulajdonú lakóházra” – foglalta össze a főügyészség. Miután mégis kiderült, hogy a pénzügyi bizottság tagja érdekelt a cégben, a vállalkozóval közösen gyorsan egy új céget alapítottak, „abba a barátnőiket helyezték el strómanként, majd egy újabb vételi ajánlatot tettek a házra”. A főügyészség tájékoztatása szerint ezen házra is ugyanaz az értékbecslő adta a valótlan tartalmú értékbecslést, akit az ügyben korábban meggyanúsítottak, és már előzetes letartóztatásban van.
A gyanúsítottak a hamis értékbecslés segítségével a képviselő-testület többségét tévedésbe ejtették a vételár tekintetében, elhallgatva az összeférhetetlen helyzetet. Az önkormányzat 42,5 millió forintért adta el az épületet, a már érdeklődő külföldi befektető – a vételáron felül – 95 millió forintot ajánlott az ingatlanért. A lakóházat a kiürítés után az idei évben elbontották – tették hozzá.
A főügyészség összefoglalója szerint a mostanival együtt már összesen kilenc önkormányzati épület értékesítése történhetett szabálytalanul a VII. kerületben. A nyomozás eddigi adatai szerint a gyanúsítottak összesen mintegy 800 millió forint kárt okoztak a kerületi önkormányzatnak, valamint további 1,6 milliárd forint kár okozását kísérelték meg.
Kilenc személyt hallgattak ki gyanúsítottként
A főügyészség 2008. október 28-a óta összesen kilenc személyt hallgatott ki gyanúsítottként, akik közül hat – a strómanként közreműködő személyek, valamint az ügyben érintett vállalkozó – szabadlábon védekezik. Az önkormányzat gazdasági bizottságának elnöke, Gál György, valamint az ügyben szereplő értékbecslő jelenleg is előzetes letartóztatásban van. Nagy György vállalkozó, a VII. kerületi lakásépítő kft. kisebbségi tulajdonosa egy darabig előzetes letartóztatásban volt, de a főügyészség december elején megszüntette előzetes letartóztatását. A kormányközeli Népszava szerint Nagy Györgyöt vádalku nyomán engedték el – ezt a főügyészség nem erősítette meg.
Kardos több, a nyomozásban érintett ingatlanügyben is részt vett
Mint ismeretes, a Magyar Nemzet keddi számában egy neve elhallgatását kérő volt önkormányzati képviselő szerint a legújabb gyanúsított, Kardos Péter nélkül az elmúlt két évtizedben szinte semmilyen gazdasági tranzakciót nem üthettek volna nyélbe a VII. kerületiek. Kiterjedt gazdasági kapcsolatai közismertek voltak, a cégjegyzék adatai szerint számos közös vállalkozása volt Nagy Györggyel, például a jelenleg is működő Tiszawellness Kft.-ben, 1997 és 2000 között pedig az Erzsébetvárosi Vagyonkezelő Részvénytársaság alelnöke, majd vezérigazgatója volt. Az első önkormányzati ciklusban ő állt a helyi gazdasági bizottság élén. Lapunk informátora szerint Kardos több, a nyomozásban érintett ingatlanügyletben is részt vett.
(MTI/Magyar Nemzet)
Elgázolt egy embert a vonat Kecskeméten