Merkelt bírálja a távozó pénzügyi szakember

A Frankfurter Allgemeine Zeitung idézi Friedrich Merz kereszténydemokrata politikus – aki 2009-ben távozik a Bundestagból – pártjának adópolitikáját bíráló kongresszusi beszédét. A Der Spiegel egy eseten keresztül bemutatja, hogyan dúl a kulisszák mögött a választási kampány a berlini nagykoalícióban.  

2008. 12. 02. 8:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban „Andreas Mihm Merz fájdalmat okoz Merkelnek” című cikkében elemzi a leghatásosabb beszédet a stuttgarti CDU (Kereszténydemokrata Unió) kongresszuson. A pénzügyi szakember – Friedrich Merz – a kancellárral és pártelnökével folytatott hosszú vitát követően távozik a Bundestaból. A kongresszuson eredetileg arról beszélt volna, miként boldogulnak a nemzetközi gazdasági és pénzügyi válsággal, de az új helyzetben arra használta utolsó fellépését, hogy világosan kifejezze: most van szükség adócsökkentésre. Merkel szerint ugyanis erre csak a választások után kerülhet sor. A Merkel által előterjesztett „A közép Németország erőssége” című határozati javaslatot hétfőn este egyhangúlag elfogadta a pártelnökség. Merzet ez sem riasztotta vissza a kemény bírálattól. Példaként említette a válságágazatnak látszó tartományi bankok ügyét. Mint mondta, ezek csak ott léteznek, ahol a CDU, vagy a CSU (Bajor Keresztényszociális Unió) kormányoz. Helmut Kohlt és Wolfgang Schäublet pedig megdicsérte, amiért – sokak ellenállásával szemben – bevezették az eurót. Szerinte enélkül a válság sokkal mélyebb lenne. A Merkel elődeire való utalásnak viszont az volt a fő üzenete, hogy még jobban kiemelje a különbséget köztük és a mai pártelnök között. Merkel már korábban kijelentette, hogy ebben a kormányzati ciklusban már nincs lehetőség a strukturális reformokra. A közel 1100 küldött elfogadta ezt az érvelést, és délután 95 százalékos többséggel újraválasztották a CDU élén. A pénzügyi szakértő – aki 2003-ban kitalálta azt a programot, hogy az adóbevallás csupán akkora legyen, mint egy söralátét – végül azzal bocsátotta útjára a pártvezetést: „Ne hagyják, hogy a pénzügy-politikai kompetenciát egyedül a szociáldemokraták birtokolják.”

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Petra Bornhöft „Visszavágtak a botrányos jelentésért” című cikkében foglalkozik azzal, miként bosszulta meg a CDU, hogy az SPD-s (Szociáldemokrata Párt) diplomata lejáratta képviselőit. Steffen Kampeter, a CDU költségvetési szakértője – kihasználva a költségvetési döntés jogát – számos változtatást eszközölt Frank-Walter Steinmeier (SPD) külügyi tárcájánál azzal az alig titkolt utalással: nem fogják hagyni, hogy a szociáldemokraták szándékosan állítsanak pellengérre kereszténydemokrata politikusokat. A CDU szerint a külügyminisztérium is felelős, hogy a kaliforniai utazáson történtek kiszivárogtak. A botrány kiváltója Rolf Schütte San Francisco-i főkonzul, aki részletesen leírja, milyen botrányosan viselkedtek a Bundestag egészségügyi bizottságának Kaliforniába látogató tagjai. A jelentésből kiderül: a képviselőket elsősorban a szabadidős programok, városnézések, és a vásárlások érdekelték. Az ügyről készült belső bizottsági összefoglaló egy példánya eljutott Kampeterhez és költségvetési bizottsági kollégáihoz. Ez alapján fogalmazták meg a vádat, miszerint az SPD a kereszténydemokrata politikusok szándékos lejáratására törekszik. „Steinmeiernek meggyűlik a baja San Francisco miatt” – emlékszik egy bizottsági tag a novemberi költségvetési tárgyalások hangnemére. A küszöbön álló összecsapásról természetesen tudnak a külügyminisztériumban, a tárca vezetője megpróbálta elhárítani a viharfelhőket. Ezért kikérdezték a tárca összes – a konzulátusi iratokkal foglalkozó – munkatársát, akiknek személyes nyilatkozatban kellett megerősíteniük: semmiféle információt nem juttattak el a sajtóhoz, s így nem követtek el szolgálati szabályszegést. Ezzel Steinmeier még a november 22-i záró költségvetési tárgyalások előtt világossá kívánta tenni: az ő tárcája ártatlan az ügyben. Ez azonban nem volt elég. Egy, a tárca által igényelt, jól fizetett Hanoi vezetői posztot töröltek és a Jekatyerinburgba és Hanoiba igényelt – magas fizetésű osztályba tartozó – további három posztból csak kettőt engedélyezett a költségvetési bizottság a külügyminisztériumnak. Kampeter kedélyesen mosolyogva mindehhez csak ennyit fűzött: „Egy státust San Franciscoból is hozhattok.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.