Németország, a szomorú nyugdíjasklub

A Die Welt ismerteti a Bertelsmann Alapítvány Németország 2025-ös demográfiai helyzetét bemutató tanulmányát. A Süddeutsche Zeitung tudósít az SPD EP-választási kongresszusáról, ahol az észérvek helyett az érzelmekre kívántak hatni.

2008. 12. 09. 10:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung

A német napilapban Thorsten Denkler Vágjatok bele, elvtársak! című cikkében foglalkozik az SPD Európa-pártnapjával, ahol Franz Müntefering megpróbálta visszaadni a szocik önbizalmát. Aki tudni szeretné, milyen fontos a pártok számára Európa, annak részt kell vennie az európai pártnapokon. Például az SPD-én, mely hétfőn rendezte meg ezt a berlini Hotel Estrelben, a szociáldemokraták kongresszusi központjában. Amit az SPD feltétlenül el kíván kerülni, hogy a júniusi EP-választásokon megfeleződjenek a mandátumai. Ezt Franz Müntefering próbálja garantálni. Mindenekelőtt azáltal, hogy visszaadja pártjának az elvesztett bizalmat, így választásokat tudnak nyerni nagyobb nehézségek nélkül. A balosok kötelező vörös sáljával siet Franz Müntefering, az új pártelnök a terembe. Jobbjával köszönti az első sort, integet a többi küldöttnek és felsiet a lépcsőn a pódiumra. A férfi 69 éves, mégis frissítő kúra a pártjának. Pont ezt célozza beszéde, melyben mélyre merül a szociáldemokrata történelemben, tudatosítja a tagokkal, hogy nem akármilyen pártba léptek be. A bejáratnál olyan kitűzőt osztogattak, melyen az állt: „1863 óta viharpróbált”. 2009-ben összesen 16 önkormányzati, tartományi és szövetségi választást tartanak Németországban. Tudatosan „szövetségi elnöknőválasztásnak” nevezi az államfő személyéről történő jövő tavaszi döntést, tudva azt, hogy Gesine Schwannak, az SPD jelöltjének esélye a közelmúltban még inkább csökkent. De itt már nem a tudásról, hanem a hitről van szó, s Müntefering szinte misét mond. Mint fogalmaz: „Aki a választásokat meg akarja nyerni, annak hinnie kell a győzelemben”. Vagy: „Az egység tesz erőssé”. És: „Vágjatok bele!” Ezért az „erők koncentrációját” kívánja, s nem az energiarabló „szárnycsapkodásokat” a párt jobb- és balszárnyán. Nagy taps, Müntefering ezzel eltalálta a párt hangulatát. Müntefering a pártjával törődik, és nem a következményekkel. Egy mondat sem hangzott el a gazdasági válság megoldásáról. Egy picit megcsapkodta a koalíciós partnert azzal a mottóval: mi lenne nélkülünk? Egy kicsit a Baloldali Pártot pofozgatta abban az értelemben: mi velük nem közösködünk.

Die Welt

A német napilap Nemsokára minden második német idősebb lesz 47 évesnél című cikkében ismerteti a Bertelsmann Alapítvány által készített demográfiai tanulmányt. 2025-ben a német lakosság lényegesen idősebb lesz, mint ma. A Bertelsmann Alapítvány legújabb tanulmánya szerint azoknak a száma, akik betöltötték a 80-at, majdnem megduplázódik. Ezzel egy időben csökken a diákok száma. Miközben Köln és Drezda növekedni fog, más városok lakossága csökken. A Németországban élők átlagéletkora 42 év volt 2006-ban, míg 2025-ben minden második ember 47 év feletti lesz – áll a Gütersloh-ban hétfőn közölt lakosságszám-előrejelzésben. Eszerint kiemelkedően gyorsan, 70 százalékkal fog emelkedni a 80 év felettiek száma. Ezzel gyakorlatilag megduplázódik az igen magas korúak aránya az összlakosságon belül, és eléri a 8 százalékot. A tanulmány szerint Mecklenburg–Elő-Pomeránia és Szászország-Anhalt tartományban a fiatal munkavállalók száma 2025-ig a felére csökken. 2025-ig az iskolások száma is jelentősen apad, különösen a 6-9 évesek csoportja. Ez a folyamat érinteni fogja a régi tartományokat is, ahol jelentős regionális különbségek lesznek érzékelhetőek. Bajorországban például az alsósok száma Münchenben 21 százalékkal fog emelkedni. Észak-Rajna–Vesztfáliában hasonló fejlődés figyelhető meg: Kölnben előreláthatólag 2025-ig 5 százalékkal nő az alsó tagozatosok száma, a tartomány keleti részében, a höxteri járásban viszont 27 százalékkal fogy ez az életkori csoport. A tanulmány szerint folytatódik az urbanizáció 2025-ig. Kelet- és Nyugat-Németországban ellentétes fejlődési irány figyelhető meg: az új tartományokban Drezda és Lipcse lakosságszáma nőni fog, míg Chemnitzé és Rostocké jelentősen fogy majd. Az elemzések azt mutatják, hogy a városokban és a községekben az életet a gyors elöregedés alapjaiban is meg fogja változtatni – nyilatkozta Johannes Meier, a Bertelsmann Alapítvány elnökségi tagja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.