Olcsó műtétért jönnek Magyarországra az EU-tagállamokból

A Die Tageszeitung arról ír, hogy olcsó műtétért még érdemes ellátogatni Magyarországra. A Süddeutsche Zeitung bemutatja azt a paródiába illő esetet, ami miatt hónapok óta nem kezdhetik meg darfuri munkájukat a német békefenntartók.

2008. 12. 31. 9:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Tageszeitung (taz.de)

A berlini napilapban Daniela Weingärtner „Olcsó lézeres szemműtétért Magyarországra” című cikkében elemzi az uniós egészségügyi szabályozás útvesztőit. Az Európai Bíróság számára a helyzet egyértelmű: az uniós szerződések mai formájában a pácienseknek szabad a felírt recepteket más EU-tagországban beváltani, vagy orvosi kezelését máshol elvégeztetni. Ezt az elvet számos ítéletükben világossá tették a bírák, csakhogy nem könnyű átültetni a gyakorlatba.

Az uniós bizottság becslése szerint évente az unióban egybillió eurót költenek egészségügyre. Ennek csak egy százaléka, mintegy 10 milliárd euró esik a határokon átnyúló egészségügyi szolgáltatásokra. Több ország olyan törvényi szabályozást követel, amely szabályozná az egyik egészségügyi rendszerből a másikba történő bonyolult átmenetet.

Mivel Európa polgárai egyre nyitottabbak a világra és nyelvileg is képzettebbek, egyre gyakrabban utaznak fogaikat megcsináltatni Lengyelországba és a szemüket lézerrel műttetni Magyarországra, ahol gyakran olcsóbb a kezelés, mint otthon. Ezért az uniós bizottság júliusban beterjesztett egy törvénytervezetet, amely szerint a páciens külföldön saját pénzéből kezeltetheti magát, majd otthon kifizetik neki a hazájában érvényes térítést. Ha egy nemzeti egészségügyi rendszer emiatt nehéz helyzetbe kerül, és nincsenek kihasználva a hazai intézmények, akkor kérhet kivételes eljárást. Az adott országnak meg kell indokolnia az EU-bizottság előtt igényét, s akkor követelheti azt, hogy a páciens minden külföldi kórházi kezelése előtt engedélyeztesse azt a betegbiztosítási pénztárával.

Az európai egészségügyi miniszterek decemberi találkozóján világos volt, hogy néhány ország veszélyesnek tartja a páciensek mozgékonyságát. Bár abban egyetértettek, hogy a törvény jogbiztonságot teremtene. A brit álláspont szerint az egészségügynek továbbra is a nemzetállam hatáskörében kell maradnia. Azt javasolják, hogy a nemzeti rendszerekben „pilóták” irányítsák és ellenőrizzék a külföldi kezeléseket. Észtország azt szeretné, ha a háziorvos lenne a „pilóta”. Luxemburg azt követeli, hogy minden külföldi kezelés engedélyköteles legyen, mert különben a kis ország, melynek lakói franciául és németül beszélnek minden páciensét elveszítené a nagy szomszédok miatt. Valódi javulást az jelentene a mozgékony betegek számára, ha az uniós tagállamok egységesítenék a rendszerüket, a legjobb minőségű és a viszonylag legtakarékosabb megoldásra alapozva. Ehhez azonban hiányzik a politikai akarat.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Arne Parras „Egy fegyver zavaró a háborúban” című cikkében foglalkozik a Bundeswehr szudáni missziójának abszurd helyzetével. Az egész szeptember 27-ével kezdődött, amikor az első német katona megérkezett Szudánba, hogy megkezdje a szolgálatát a nemzetközi békefenntartó erőknél. A darfuri misszió 26.000 katonájával a legnagyobb kéksisakos küldetés, azonban eddig a katonák alig fele érkezett meg.

Luis Moreno-Ocampo, a hágai nemzetközi bíróság ügyésze szeretné Omar al-Bashirt letartóztattatni. A puccsista elnököt népirtással, háborús bűnökkel, és emberiség elleni bűntettekkel vádolja. Az országban folyó háborúban eddig – a becslések szerint – 300 ezren haltak meg és minden második lakost elüldözték otthonából.

A nyugati államok kevés katonával és nem harcoló egységekkel segítenek. Berlin első lépcsőben egyetlen főhadnagy kiküldésével képviselteti magát. A kis német erősítés azonban nemsokára egy nagy vita kirobbantója lett. A berlini parancs ugyanis úgy hangzott: a katonának állandóan hordania kell az oldalfegyverét. Ezt azonban az El Fasher-i ENSZ parancsnok nem kívánja engedélyezni. S ezzel a német előőrs állomásoztatása is elakadt. A főhadnagy Khartumban maradt, ahol nem tudja feladatát, a légi irányítói munkáját elvégezni, hét további német katona pedig már a becsomagolt bőröndjein ül, de a döntésig ők sem utazhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.