„Súlyosabb a válság, mint Közép-Európa többi országában”

Miután a bankcsődöt épphogy elkerülte, Magyarország a recesszió felé tart. A kormány másfél éves gazdasági csökkenésre számít, súlyosabbra, mint Közép-Európa többi országai – írta szerdán a Le Figaro című francia napilap.

MNO
2008. 12. 03. 12:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már a válság kezdete előtt is nagyon rossz gazdasági mutatókkal rendelkező Magyarország megszorító intézkedésekre készül: múlt szombaton a közszféra több, mint 10 ezer dolgozója tiltakozott a 2009-es költségvetési törvény ellen Budapesten, többségében tűzoltók, rendőrök, tanárok – emlékeztet a francia konzervatív lap.

Az újság részletesen ismertette a tüntetők követeléseit, majd megjegyezte, hogy a január 12-re kilátásba helyezett sztrájkfenyegetés hatására, a tiltakozók elérték, hogy a kieső 13. havi járandóság kompenzálására a kormány 112 milliárd forintos összegben pótlékot utaljon a 700 ezer közszférában dolgozónak, személyenként 140 ezer forintos határig. A megegyezés ellenére, amely a Le Figaro szerint valószínűleg nem fogja teljesen megnyugtatni a kedélyeket, Gyurcsány Ferenc kormánya kizárta, hogy a belső fogyasztással kívánná a gazdaságot élénkíteni.

Az Európai Unió, a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank 20,1 milliárdos hitelkeretéért cserébe – amely a pénzügyi válság leküzdésére és a külföldi tőkekivonással szemben a bankok megmentésére szolgált – Magyarország ígértet tett arra, hogy az állami kiadások szintjén meghúzza a nadrágszíjat és gazdaságélénkítő programot indít, amelyet részben az Európai Unió alapjaiból érkező támogatásokból finanszíroz. Ez az ambiciózus program 5,4 milliárd eurós segítséget garantál a vállalatoknak – hangsúlyozza a lap.

A csomagból 2300 kis- és közepes méretű vállalkozás összesen 192 ezer euró közvetlen támogatáshoz juthat hitelgaranciák, kedvező kamatfeltételek és a szociális járulékok csökkentésének formájában. A gazdaságélénkítő csomag nincsen teljesen Brüsszel ínyére, amely a nehézségbe került tagállamokat arra kérte, hogy a GDP 1,5 százalékánál többe kerülő programmal ne kockáztassák a deficitet. Ezt a határt átlépve, Magyarország már jelezte, hogy egyelőre nem fogja tudni ezt a követelményt teljesíteni – zárja írását a Le Figaro.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.