Tagesschau (tagesschau.sf.tv)
A német nyelvű svájci közszolgálati televízió híradója Merz adódömpinggel vádolja Németországot című cikkében foglalkozik a berni pénzügyminiszter vádjaival. Hans-Rudolf Merz svájci pénzügyminiszter adódömpinggel vádolja Németországot. A jövő évben a miniszterelnöki feladatokat is betöltő politikus tükröt kíván tartani német kollégája elé, egyúttal kijelentette: a pénzügyi válság miatt nehéz idők várnak Svájcra. Merz bírálatát arra a német döntésre alapozta, hogy január 1-jével életbe léptetik a tőkejövedelmekre vonatkozó forrásadót. Ez annyiban tekinthető pikáns kérdésnek, hogy a németek ugyanazt a mechanizmust alkalmazzák, mint Svájc teszi a kamatok megadóztatásakor. Németországban ennek az adónak 28 százalékos a kulcsa, míg Svájcban ez 35 percent. „Így nézve a németek dömpinget alkalmaznak”, nyilatkozta Merz majd hozzáfűzte: „Ezt a tükröt Peer Steinbrück pénzügyminiszter elé kell tartani.”
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilap Franciaország be kíván szállni a Balti-tengeri gázvezetékbe című cikkében ismerteti Párizs terveit. A GDF Suez francia energetikai óriás szeretne bekapcsolódni a Németország és Oroszország között tervezett gázvezeték megépítésébe és üzemeltetésébe. A francia vállalat a következő évben egyre több gázt kíván felhasználni és nagy részét a vezetéken keresztül kívánja Oroszországból beszerezni. GDF Suez ezzel megerősítette a Gazprom nyilatkozatát, melyben a két vezető, Alexej Miller és Gérard Mestrallet a párizsi találkozót követően kijelentette, hogy a francia konszern be kíván szállni a vitatott német-orosz vállalkozásba. Ebben eddig 51 százalékban részesedik a Gazprom, 20-20 százalékban a német Wintershall és Eon, valamint 9 percent erejéig a holland Gasunie. Az 1200 kilométeres vezeték mintegy 7,4 milliárd euróba kerül. Az építkezésnek a jövő évben kell megkezdődnie és előreláthatóan 2011 végéig tartana. A Balti-tenger mentén fekvő államok, mint Lengyelország, Svédország, Észtország, Litvánia és Finnország jelentős környezetvédelmi károktól tartanak.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban Horst Köhler esélyt lát a válságban című cikkében ismerteti a szövetségi elnök karácsonyi ünnepi beszédét. Horst Köhler bizakodásra szólította fel a németeket a gazdasági és pénzügyi válság idején. „Jó alapjaink vannak. Az elmúlt évek átalakításai és az új készség a közösség alakításra az üzemekben megerősítettek bennünket az előttünk álló feladatokra” – mondta az elnök a csütörtökön sugárzott karácsonyi köszöntőjében. Németország jól képzett és ösztönzött munkavállalókkal rendelkezik, valamint millió elkötelezett polgárral. „Ez mindannyiunkba bátorságot kell, hogy öntsön” – fogalmazott az elnök. A világméretű válság gondokkal tölti el az országot. „Elképzelhetetlen mennyiségű pénzt játszottak el, sokan féltik megtakarításukat. S sokan félnek a munkanélküliségtől.” A 2009-es recessziós esztendő következő konjunktúracsomagja időközben formálódik. Thomas de Maizière (CDU) berlini kancelláriaminiszter tartományi kollégáival tárgyalt a lehetséges befektetésekről. E kör kívánja kijelölni január elejéig azokat az elképzeléseket, melyek gyorsan megvalósíthatóak és képesek lehetnek fellendíteni a gazdaságot. Az egyeztetések összességében egészen 40 milliárd euróig terjedő befektetésekről szólnak, melyekkel az utakat, gyors internet hozzáférést, az energiahatékonyság javítását, az iskolákat és egyetemeket kívánják modernizálni. A koalíció vezetői január 5-én találkoznak a kancellári hivatalban, hogy döntsenek a javaslatokról. Egy nappal korábban a keresztény pártok egymás közt egyeztetnek. Annette Schavan (CSU) oktatási miniszter időközben jelezte: a csomag keretében a szövetségi kormány három milliárd eurót költ a főiskolákra és 4,5 milliárdot az alapoktatásra. A Német Szakszervezeti Szövetség (DGB) arra figyelmeztette a kormányt, hogy gyorsabban lépjen a válság leküzdése érdekében. „Minél gyorsabb és mélyrehatóbb ellenlépésekkel szállnak szembe a válsággal, az annál kisebb lehet”– fogalmazott Michael Sommer DGB elnöke.
Bánki Erik a jövő évi költségvetésről: A kormány céljai világosak - videó