Káosz a magyar gazdaságpolitikában

A Wiener Zeitung elemzése szerint káosz jellemzi a magyar kormány gazdaságpolitikáját. A Focus beszámol Horst Seehofer vatikáni látogatásáról. A Neue Zürcher Zeitung pedig ismerteti a genfi Kadhafi-ügy állását.

2009. 01. 23. 7:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Focus

A müncheni hírmagazinban Eva Killinger Bajor kenyér Benedeknek címmel tudósít Horst Seehofer miniszterelnök pápai audienciájáról. Immár hagyománnyá vált, hogy bajor miniszterelnökök beiktatásukat követően pápai kihallgatásra járulnak Rómába. A szentszéki német nagykövetségen a CSU elnöke látható meghatottsággal beszélt élete talán legszebb pillanatáról, a több mint félórás megbeszélésről. Egyúttal kijelentette: rendkívüli benyomást tett rá, mennyire tájékozott XVI. Benedek a szülőföldjén történő eseményekkel kapcsolatban. A gazdaság, a társadalom és az etika kérdései álltak a négyszemközti beszélgetés középpontjában. „Évek óta meggyőződéses harcosa vagyok a katolikus szociális tanításnak, mely máig a leginkább időtállónak bizonyult” – hangsúlyozta Seehofer. A beszélgetést bátorításnak érezte, „hiszen most egy világ omlik össze, a haszonmaximalizálásé és a turbókapitalizmusé”. Seehofer úgy fogalmazott: a pápa világosan látja a helyzetet. Ez nem utolsósorban arra vezethető vissza, hogy XVI. Benedek hónapok óta egy szociális enciklikán dolgozik, melyet többszöri halasztás után tavaszra várnak.

Wiener Zeitung

Az osztrák főváros félhivatalos napilapjában Karin Bachmann Szanálás kérdőjelekkel című cikkében elemzi a budapesti kormány zavaros gazdaságpolitikáját. Magyarországon az egyik legnagyobb talány a gazdaság valódi helyzete. Dominique Strauss-Kahn budapesti látogatása sem járult hozzá a helyzet tisztázásához. Magyarország azonban a hatalmas hitelösszeg ellenére egyáltalán nem tűnik tevékeny adósnak. Olyan burkolt üzenetekkel, mint Magyarországot előbbre kell juttatni, a kormány inkább félelmet kelt, mint bizalmat. Gyurcsány „szociális megszorításokról” beszél annak ellenére, hogy a kormány számára prioritást jelent a munkahelyek biztosítása. Igen sok munkavállalónak kell elbocsátással számolnia. A munkanélküliségi ráta jelenleg 8 százalék körül van, ami az év végéig a hivatalos adatok szerint 9,2 százalékig is emelkedik. Az ellentmondások főként a költségvetési hiányszámokkal kapcsolatban érhetők tetten. A hivatalos cél 2,8 százalék, de Gyurcsány szerint elképzelhető 3 százalék feletti hiány is. Jövő csütörtökön tárgyalnak a költségvetés újratervezéséről, miközben néhány napja Veres János azt még szükségtelennek nevezte. Gyurcsány ezzel szemben úgy véli, a pénzügyi válság miatt újra kell számolni a büdzsét. Az EU Magyarországgal kapcsolatos előrejelzésében 1,1 százalékos zsugorodás szerepel, a pénzügyminisztérium már két-három százalékos csökkenésből indul ki. Amennyiben a kormány tartani kívánja a 2,8 százalékos költségvetési hiányt, akkor a büdzsének vagy 200 millió eurót kell megtakarítania, vagy magasabb bevételt kell megcéloznia. A gazdaság ugyan régóta követel egy alapos adóreformot, a miniszterelnök azonban csak az áfa területén kíván alapvető változtatásokat, 4-5 százalékos emelést. Ezzel az emeléssel az áfa lényegesen meghaladná a 20 percentet. Gyurcsány szerint egyszázalékos áfaemelés 35 millió euró bevételt jelent a költségvetés számára, amiből 25-30 millió megmaradna a költségvetés tehermentesítésére. Amúgy a forint mostanság gyengébb, mint 2008 őszén volt, amikor Magyarország nemzetközi pénzügyi segítséget kért.

Neue Zürcher Zeitung

A svájci napilap Svájc új kísérlete a Kadhafi-ügyben című cikkében foglalkozik a diplomáciai botránnyá terebélyesedett eseménnyel. A diplomáciai törekvések az úgynevezett „Kadhafi-ügyben” új szakaszukba léptek. A szövetségi külügyminisztérium küldöttsége Tripoliszba utazott. A delegáció összetételéről a külügyminisztérium nem volt hajlandó részleteket elárulni, annyi bizonyos, hogy a tárca vezetője, Micheline Calmy-Rey nem tartózkodik Líbiában. A két ország kapcsolatai tavaly nyár óta borúsak, amikor Genfben Kadhafi fiát, Hannibalt és feleségét, Alinét letartóztatták. A család őrizetbe vételére azért került sort, mert két alkalmazottjuk feljelentést tett bántalmazás miatt. Két héttel ezelőtt a genfi kormányzat kifejezetten visszautasította, hogy a Kadhafi házaspártól bocsánatot kérjen a letartóztatásért. A rendőrség nem lát erre okot, még Lucius Caflisch svájci jogászprofesszor bíráló szakvéleménye ellenére sem. Caflisch a genfi rendőrség eljárását túlzónak nevezte. Szerinte elegendő lett volna a Kadhafi család tagjainak beidézése. Az alkalmazott rendőrségi erő a letartóztatásnál „túlzó és szükségtelen volt”. Szintén „nem megfelelőnek és megalázónak” nevezte, hogy Hannibal Kadhafit bilincsbe verték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.