Magyarországra települ a BP központja?

A Halterner Zeitung úgy tudja, a British Petroleum (BP) azt tervezi, hogy egyik központját Budapesten nyitja meg. A Süddeutsche Zeitung arról elmélkedik, miért különösen nehéz Németországban az izraeli katonai akciók ellen tüntetni. A Kurier szemforgatónak tartja az SPÖ álláspontját, miszerint országosan nem, de tartományi szinten hajlandó együttműködni az FPÖ-vel.

2009. 01. 10. 10:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Halterner Zeitung

A Ruhr-vidéki napilapban Thomas Aschwer Budapest Bochum helyett című cikkében ismerteti a BP/Aral Magyarországra települési terveit. „A terv megvalósítása esetén ez Bochum számára komoly téma lenne. Ezzel tisztában vannak a kollégák” – nyilatkozta Michael Flegel, a cég üzemi tanácsi és európai elnöke, aki kiváló rálátással rendelkezik a konszern aktivitására. Az angol olajcég azt tervezi, hogy alapjaiban átalakítja szervezetét, különböző aktivitásait Budapesten foglalja össze, ami nem maradna következmények nélkül németországi központjukra és a bochumi 1200 munkahelyre sem. „Számokat mondani most komolytalan lenne” – nyilatkozta Flegel, és egyúttal elutasított minden előrejelzést a lehetséges átalakulással kapcsolatban. Mindenekelőtt azért, mert az alapvető döntés még nem született meg a budapesti Business-Center elképzelésével kapcsolatban.

Süddeutsche Zeitung

A müncheni napilapban Matthias Drobinski Bonyodalmakkal teli kapcsolat című cikkében ismerteti a békére idomított németek dilemmáját, ha véleményt kívánnak alkotni a palesztin-izraeli konfliktusban. A múlt szombaton közel 7000-en tüntettek Brémában az izraeliek gázai katonai akciója ellen. A YouTube-on lehet hallani, amint a résztvevők – jó részük az arab térségből érkezett – azt kiabálják: „Gyermekgyilkos Izrael” és „Zsidók, kifelé Gázából”. Zsidók kifelé – ez Németországban borzasztóan hangzik. Megdöbbenve elhatárolódott ettől a rendezvényt szervező Brémai Békefórum nevű alakulat, de ennek ellenére megmarad annak a kellemetlen érzete, hogy antiszemitákkal közösen léptek fel. A hétvégén ismét ezrek mennek ki az utcára, hogy tiltakozzanak az izraeli katonai csapások ellen. A legtöbben tisztességes szándékkal, de nem mindenki a legjobb társaságban.

Szabad, lehet egyáltalán Németországban Izraelt bírálni? Anélkül, hogy az illető Izrael-ellenesnek, vagy akár antiszemitának ne számítson? Természetesen lehet, s ez megtörténik. Németországban véleményszabadság van, még ha kihegyezett, egyoldalú, vagy akár téves is. Németországban nehezebb, mint másutt az izraeli politika bírálata, nehezebb, mint Izraelben. A legyilkoltak története miatt az a szó, hogy „gettó”, másként hangzik egy német szájából, mint mondjuk egy amerikai tüntetőéből. Norbert Blüm (CDU) és katolikus püspökök keserűen megtapasztalták ezt, amikor izraeli látogatásukkor ezt a kifejezést a szájukra vették. Mert az Izrael-közeliség a német államrezon része, amint azt Heidemarie Wieczorek-Zeul (SPD) fejlesztési miniszter 2006-ban, bejruti útján megjegyezte. A bírálat azért nehéz, mert a német-izraeli-zsidó viszony igen bonyolulttá vált. Az 1967-es, hatnapos háborúval fenyegetett Dávidból megszálló hatalom vált, előbb a PFSZ iránt lelkesedő baloldal számára, majd mások esetében is.

Kurier

Az osztrák lapban Daniela Kittner Az erkölcs oszthatatlan című cikkében foglalkozik az SPÖ elvtelen politizálásával. „Ezt már láttuk. Véget ért a Szabadság Párt (FPÖ) kirekesztésének időszaka” – nyilatkozta Gabi Burgstaller (SPÖ) Salzburg tartományfőnök-asszonya. Korábban már így nyilatkozott Helmut Zilk, Karl Schlögl és Josef Cap is, aki úgy vélte, az FPÖ-t „be kell kötniük” a politikába. Ezzel a vitával azonban nem lehetett bizonyíthatóan megállítani az FPÖ növekedését. Werner Faymann kancellár és SPÖ-elnök úgy véli, hogy szövetségi szinten semmilyen együttműködést sem tud elképzelni a kékekkel, de ő nem avatkozik bele a tartományok belső ügyeibe. Hiszen mindazok, akik elutasítják a Szabadság Párttal történő együttműködést, azok elsődlegesen erkölcsi érveket említenek.

Az erkölcs azonban oszthatatlan. Ami Bécsben elvetendő, az nem lehet Salzburgban sem elfogadható. Ezzel az egész SPÖ válik hiteltelenné. Ráadásul a felületes vita elkerüli a probléma magját. A jobboldali populizmust nem lehet legyőzni a kormányba történő „bekapcsolással”. A harmadik oldal most éppen olyan erős, mint az ÖVP–FPÖ kormány előtt volt. Az SPÖ-nek inkább azt kellene kérdeznie, hogy akadályozhatja meg a radikálisok táborának állandó növekedését – mint például a munkahelyek megőrzéséért indított kezdeményezésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.