Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin Az államügyészség lemond Althaus kihallgatásáról című cikkében ismerteti a türingiai miniszterelnök balesetével kapcsolatos legfrissebb híreket. Az ausztriai Leoben államügyészsége nem tartja szükségesnek Dieter Althaus türingiai miniszterelnök kihallgatását.
A CSU politikusa az újév napján Ausztriában egy 41 esztendős szlovák nővel ütközött, aki a baleset következtében életét vesztette. Az államügyészség ezért gondatlanságból elkövetett emberölés ügyében nyomoz. Az államügyészség szerint az irdningi járási bíróság előtt megrendezendő perben augusztus végéig megszülethet az ítélet.
Úgy tűnik, hogy a felek ügyvédei már felvették a kapcsolatot, hogy megállapodjanak az áldozat családjának fizetendő jóvátételről. A megözvegyült Alexander Rehrl ügyvédje úgy nyilatkozott: „Elég jól haladunk, a vita már az anya elvesztéséért járó pénzügyi ellentételezésről szól”. Walter Kreissl, Althaus jogi képviselője azt hangsúlyozta: „Szeretnénk jóhiszemű megállapodást kötni anélkül, hogy foglalkoztatnánk a bíróságokat”.
Althaus a balesetben agyvérzést szenvedett, s jelenleg a Bódeni-tó partján fekvő allensbachi klinikán tartózkodik. Ma kívánják a miniszterelnököt kezelő orvosok sajtótájékoztatón ismertetni a közvéleménnyel a gyógyulási folyamatát.
Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)
A konzervatív svájci napilap Meghalunk a szégyentől címmel ismertet egy nemzetközi botránnyá dagadt állítólagos rasszista akciót. A stettbachi vasútállomáson állítólag megtámadott és megerőszakolt brazil nő története a hét végén felkavarta a svájci és a brazil kedélyeket.
Vasárnap a legnagyobb brazil újság, a Folha de São Paulo már önkritikát gyakorolt. Paródia és valóság című kommentárjában így fogalmazott: „Meghalunk mindannyian a szégyentől, tekintettel a Paula O.-ügyben bekövetkezett fordulatra”. Kiderült ugyanis, hogy senki sem látott a helyszín közelében egyetlen bőrfejűt sem, és egyre valószínűbb, hogy a nő önmagát sebesítette meg. Ráadásul az első hírekkel szemben nem is volt terhes. Az újság kritikusan emlékezik az államfő és Celso Amorim külügyminiszter elsietett nyilatkozatáról, melyben Svájcot idegenellenességgel vádolták – Marcondes Gadelha, a parlament külügyi bizottságának tagja még a svájci követségen is tiltakozott.
Két nappal korábban a Folha de São Paulo kommentárjaiban „merényletről”, „bestiális epizódról” és a brazil nő elleni rendkívüli brutalitásról írtak. Az egyik főcím így szólt: Mi mindannyian Paula vagyunk.
Focus (focus.net)
A müncheni hírmagazin Guttenberg ellenzi a további állami beavatkozást című cikkében ismerteti a csődközeli helyzetbe jutott német jelzálogbank megmentéséről zajló vitákat. „Ha az adófizetők a Hypo Real Estate-et (HRE) több mint 100 milliárd euróval támogatják, akkor azért cserébe ott az állami befolyásnak is meg kell erősödnie” – nyilatkozta Michael Sommer, a Német Szakszervezeti Szövetség (DGB) elnöke. A szakszervezeti politikus részleges államosítást követelt, az állam részesedését a nyereségből, beleszólási jogot az üzletpolitikába, valamint a menedzserek jövedelmének és az osztalékoknak a korlátozását.
A bankszektor legfrissebb történéseit Sommer úgy kommentálta, hogy aki az elmúlt 80 év legsúlyosabb válsága idején milliárdos osztalékot és sokmilliós jutalmakat osztogat, az semmit sem értett meg. Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) gazdasági miniszter ha csak lehetséges, szeretné megakadályozni a bank még meglévő részvényeinek kisajátítását. Egyúttal annak a reményének is hangot adott, hogy a HRE-nél gyors és hiteles döntések fognak születni.