Keressünk posztot Fischernek!

A Frankfurter Allgemeine Zeitung ismerteti a zöldek dilemmáját, hova tegyék Joschka Fischert, egykori külügyminiszterüket. A Die Welt tudósítása szerint takarékossági okokból az SPD javasolja egyes tartományok középtávú összevonását. A Süddeutsche Zeitung beszámol Horst Seehofer bajor miniszterelnök „Németország-paktum” javaslatáról.

2009. 02. 26. 10:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Stephan Löwenstein Özdemir Fischert ajánlja című cikkében elemzi a zöldek belső hatalmi játszmáit. A hétvégén, amikor Gerhard Schröder volt kancellár teheráni útját még egykori koalíciós harcostársa is bírálta, Cem Özdemir, a zöldek elnöke Joseph Fischer egykori külügyminisztert ajánlotta egy nemzetközi posztra. Ez természetesen véletlen, de kiválóan illusztrálja, hogy a két egykori kormányzópárt cselekedeteire a régi vezetők mennyire rányomják a bélyegüket. Ez tartalmilag annál kellemetlenebb az SPD-nek, mert még kormányon van, és az akkori cselekedeteiktől egyre nehezebb elhatárolódniuk.

Így szegeznek a mai külügyminiszternek, Schröder egykori kancelláriaminiszterének kínos kérdéseket a BND vizsgálóbizottságában. Személyzetileg az ügy kellemetlenebb a zöldeknek, akik ellenzékben vannak, ráadásul a legkisebb pártként, melyet a média alig kíván észrevenni. Még a legszebb „zöld new deal” ötletükkel sem kívánnak foglalkozni, miközben Fischer mindig megér egy tudósítást. Joschka Fischer biztosan számos európai és nemzetközi posztra szóba jön – nyilatkozta a pártelnök. A következő nemzetközi poszt, melyről dönteni kell, a NATO főtitkáráé. Ezt azonban aligha gondolhatta komolyan Özdemir. Még ha attól eltekintünk is, hogy Fischer távozásakor semmilyen jelét sem adta, hogy érdekelné egy ilyen pozíció. Ráadásul azt sem könnyű megérteni, miért kellene átugrania a kormányzó pártoknak saját árnyékukat? Egy ilyen személyi kompromisszumnak csak akkor lenne értelme, ha ez lenne az ára a zöldek kormányzati részvételének. A NATO-főtitkárt azonban most, még a választások előtt kell megnevezni. Más a helyzet a leendő német uniós biztos személyéről meghozandó döntés kapcsán, hiszen őt elég a szeptemberi Bundestag-választások után kijelölni. Csakhogy a CDU, nem is szólva a CSU-ról, aligha adja fel erre a pozícióra vonatkozó igényeit.

Ugyan ez a zöldeknek egy koalíciós egyezkedésben szép hozomány lenne, de nem lenne döntő, amivel át lehetne vinni egy ilyen javaslatot a pártkongresszusukon. Eltekintve a tartalmi kérdésektől, sem a zöldek meghatározó nagy öregje, Renate Künast, sem Jürgen Trittin sem lenne hajlandó saját igényeit Fischer miatt háttérbe szorítani. Fischert egy éve már javasolták nemzetközi posztra, méghozzá az akkori CSU pártigazgató, a jelenlegi berlini gazdasági miniszter. Theodor zu Guttenberg akkor egy olyan bizottságra tett javaslatot, mely felülvizsgálná Németország afganisztáni aktivitását, s annak vezetői székébe Volker Rühe (CDU) volt védelmi minisztert, avagy Joschka Fischer egykori külügyminisztert javasolta. Sajnos a külügyminiszter már kinevezte saját afganisztáni megbízottját. Marad tehát a közel-keleti diplomácia. Ezen a területen Fischer máig megőrizte különleges szenvedélyét, egyszerűen képtelen nemet mondani, ha a neve szóba kerülne. De egy közvetítő poszt itt sincs a láthatáron a volt miniszter számára – ráadásul az EU-megbízott, Tony Blair volt brit miniszterelnök tapasztalatai sem túl biztatóak. Mit gondolhatott tehát Özdemir? Ugyanakkor az is nehezen képzelhető el, hogy csak párttársait kívánta bosszantani.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Struck a jövőben csökkenteni kívánja a szövetségi tartományok számát című cikkében ismerteti a távozó SPD-frakcióvezető elképzeléseit. Peter Struck támogatja, hogy a következő évtizedben a szövetségi tartományok számát csökkentsék. Ez elkerülhetetlen Németország jövőjének biztosítása érdekében – nyilatkozta Struck. A frakcióvezető szerint a szövetségi állam és a tartományok pénzügyi kapcsolatainak újraszabályozása csak az első lépés lehet. Ulrike Flach (FDP) és Ole Schröder (CDU) Bundestag-képviselők szintén támogatják egyes tartományok egyesítését. Carsten Schneider, az SPD pénzügyi szakértője kijelentette a lapnak: „Ha a tartományok immár képtelenek ellátni alkotmányos feladataikat, akkor felmerül a kérdés: mi igazolja létüket?” A megrendült HSH Nordbank nevű tartományi bankot fő tulajdonosai, Hamburg és Schleswig-Holstein további 13 milliárd euróval tartja életben. Mindkét tartományi kormány úgy döntött, 3 milliárd euró friss tőkét bocsát a bank rendelkezésére, illetve további tízmilliárd eurót garanciában. A bankmentő alaptól a HSH már 30 milliárdos garanciát kapott. Ráadásul a tartományok és a HSH többi tulajdonosa 2008-ban már kétmilliárd euró tökét adtak a banknak.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali müncheni napilap Seehofer „Németország-paktumot” akar című cikkében ismerteti a bajor miniszterelnöknek az úgynevezett politikai hamvazószerdán tett javaslatait. Horst Seehofer CSU-elnök passaui beszédében új kezdetet hirdetett. Mint beszédét megelőző nyilatkozatában fogalmazott, egy Németország-paktumra van szüksége az országnak. Ennek központi pontja: merjünk több újdonságot kipróbálni. „A szövetségi köztársaság 60. születésnapja kiváló alkalom annak világossá tételére, hogy mi konzervatív erők vagyunk, egyúttal Németország leghaladóbb tényezői” – fogalmazott a bajor miniszterelnök. Pártja számos társadalompolitikai kezdeményezést kíván elindítani, mondta Seehofer. Mindenekelőtt szeretné Németországot és ezen belül Bajorországot Európa leginkább gyermekbarát államává tenni.

Ezen túl szeretné a politikát még inkább demokratizálni, például támogatná számos fontos európai kérdésben a népszavazás bevezetését – fogalmazott a CSU elnöke. „Szeretnénk bevezetni az európai parlamenti képviselők közvetlen megválasztását a pártlistás voksolás helyett. S szeretnénk még több regionális döntést helyben megvalósítani. Ezért például mi kívánunk arról dönteni, hogy használunk-e saját termőföldjeinken génmódosított növényeket, vagy sem” – fogalmazott Seehofer. A párt szeretné a szociális piacgazdaságot világos ökológiai akcentussal ellátni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.