Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Stefan Berg Meseóra Egonnal című cikkében foglalkozik az NDK utolsó pártfőtitkárának történelemhamisító előadásaival. Mintha valaki eltévedne az időben. Régi fim, régi aranyköpések, már csak az NDK szaga hiányzik. Az első sorban Egon Krenz, aki most is ugyanúgy mosolyog, mint 1989. májusában, amikor bejelentette az NDK polgárainak 99 százaléka a Nemzeti Front jelöltjeit támogatta az önkormányzati választásokon.
Krenz igazi mókamester, az NDK nyugat-németországi képviselőjeként majd két órát anekdotázott Güstrowban. Az általa felfestett vidám NDK-ban nem voltak a menekülés közben lelőttek,nem volt Stasi és a politikai foglyok fenntartott bautzeni börtön, a hiánygazdaság. Krenz szerint egyébként nem szabad az NDK múltjának feldolgozását történészekre, a Stasi múltat feltáró hivatalra, vagy éppen egykori polgárjogi aktivistára bízni. Ő jobban tudja.
Krenz most bemutatott NDK-ja egy virágzó ország, ahol a szociális igazságosság uralkodott, ismeretlen volt a munkanélküliség, s a munkáscsemeték előtt nyitva állt a felemelkedés útja. Az egyetlen német állam volt, aminek alkotmánya volt, amiről mindenki szavazott – csak sajnos – a munka termelékenysége nem volt a legjobb. Csak azt nem lehet olyan gyorsan megmagyarázni, hogy ebből a paradicsomból miért akartak százezrek elmenekülni.
A közvélemény őt tartja a munkásmozgalom legnagyobb bohócának, akit Honecker hosszú ideig nem hagyott hatalomra jutni. De a négy év börtön a buta Egonkából szuper Krenzet csinált: „Én soha sem nyüszítettem” – mondja büszkén az összegyűlt egykori és jelenlegi elvtársaknak, akik korábban sorban álltak, integettek és bólogattak, most Egonjukat ünneplik.
Komoly arcok a teremben, Krenz meghatódott saját magától. A hallgatóság soraiból valaki megvallja, hogy jól érezte magát az NDK-ban. Valaki más kijelenti, 16 millió polgár szívében tovább él az NDK. Krenz szerint az unokák majd jobban megvívják a harcot, egyúttal megköszöni a virágokat, amit ígérete zerint továbbít majd a feleségének.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív frankfurti napilapban Michael Stabenow Heves vita Verheugen utódlásáról című cikkében ismerteti a német belpolitika egyik feszítő kérdését. Werner Langen, a CDU/CSU néppárti képviselőinek vezetője hajánál fogva előrángatottnak nevezte az SPD javaslatát: Martin Schulznak az európai szocialisták frakcióvezetőjének következő ipari biztossá történő kinevezését. Szerinte az SPD-nek nincs jogalapja erre a posztra. „Egy provokatív színjátékról van szó, aminek egyetlen célja, Schulz urat Németországban ismertté tenni” – fogalmazott a lapnak Langen.
CDU azt követeli, hogy 20 év után ismét ő állíthasson komisszárt Brüsszelben, magyarázta Langen. Franz Müntefering pártelnök korábban egy Verheugennel folytatott beszélgetést követően sokakat meglepve Schulzot javasolta a leendő ipari biztosnak. Müntefering Schulzot egy „meggyőző személyi javaslatként” említette. Schulz kijelentette, hogy Németország Európa ipari szíveként jól teszi, ha megkísérli a posztot megszerezni magának. Müntefering bírálta, hogy a kereszténydemokraták mindeddig nem nevezték meg biztos jelöltjüket.
Az elmúlt napokban a német sajtóban hevesen találgatták Roland Koch politikai jövőjét. A frissen megválasztott hesseni miniszterelnökről, mint a CDU leendő biztosáról beszéltek. Korábban a leggyakrabban ebben az összefüggésben Peter Hintzet, az Európai Néppárt alelnökét és a berlini gazdasági minisztérium államtitkárát emlegették.
Most a magyar tudományos élet megújítása ellen indított támadást a Soros-hálózat