Levelet írt Obamának a Sakál

A Neue Zürcher Zeitung am Sonntag értesülései szerint elképzelhető, hogy Magyarországon veszítette életét Bruno Breguet, Carlos egykori jobbkeze. A Spiegel értesülései szerint egy joghézag miatt az egykori Stasi-spiclik is kapnak az áldozataiknak szánt nyugdíjkiegészítésből.

2009. 02. 23. 10:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Annett Meiritz Sok száz Stasi-spicli bezsebeli az áldozatoknak szánt nyugdíjat című cikkében elemzi a jogszabályi hiányosságokat és ír azok kihasználóiról. A Bundestag 2007 szeptemberében döntött a Stasi áldozatainak fizetendő kártérítésről. A 250 eurós nyugdíjkiegészítést azon politikai üldözötteknek ítélték meg, akik legalább fél évet ültek az NDK börtöneiben. Becslések szerint 42 000 személy jogosult a pártállami diktatúra áldozatainak szánt nyugdíjra.

Most, másfél évvel a törvény elfogadása után mind többen megkérdőjelezik a szabályozás hatékonyságát. Brandenburg tartomány például mind gyakrabban vonja vissza a jogosultságok igazolását, mert kiderült: számos esetben az igénylő a Stasinak dolgozott. Pontos számokat nem tudnak, mert ilyen statisztikát nem készítettek. Mint Jörg Schönbohm (CDU) potsdami belügyminiszter hangsúlyozta: „Aki maga is része volt az igazságtalan rezsimnek, azt nem szabad politikai üldözöttként elismerni.” Hasonló jelenségek játszódtak le Szászországban, ott 220 egykori Stasi-munkatárs kapott ilyen támogatást. A nyugdíj 2007 szeptemberi bevezetése óta az igénylők két százalékáról derült ki, hogy a Stasinak dolgoztak.

Mivel egyes igénylők nem tudták vagy nem akarták igazolni áldozati státuszukat, ezért a tartomány az ő esetükben hivatalosan érdeklődött a Stasi-iratokat kezelő berlini Birthler hivatalnál. A hivatal 50 esetben jelezte, hogy az illetők érintettek, további 170 esetben azonban a nyugdíj engedélyezése után derült ki, ki is volt valójában az érintett. Mivel több esetben már kifizetések is megtörténtek, ezeket az összegeket most megpróbálják behajtani.

Neue Zürcher Zeitung am Sonntag (nzz.ch)

A konzervatív zürichi napilap vasárnapi kiadásában Barbara Hofmann Rejtélyek a svájci terrorista körül című cikkében foglalkozik Carlos állítólag Magyarországon meggyilkolt társának történetével. Az egykor a világ legveszélyesebbjének tartott terrorista, a Carlosnak nevezett Iljics Ramirez Sanchez párizsi börtönéből levelet írt az amerikai elnöknek. A Sakál a levélben egykori svájci jobbkezének hollétéről érdeklődik. Carlos egyrészt gratulál Obamának a CIA börtöneinek bezárása miatt. Másrészt Bruno Breguet svájci „elvtársa” sorsát feszegeti, akit 1995. november 11-én egy Olaszország és Görögország között közlekedő kompról raboltak el, egy NATO haditengerészeti erők által támogatott különleges akció keretében.

Azóta Bruno Breguet nyomtalanul eltűnt. A 45 esztendős tessini férfi Görögországból utazott volna haza, de az olasz hatóságok megtagadták a beutazását. Ezért visszaindult Görögországba, oda azonban sohasem érkezett meg. A görög belügyminisztérium 1996 januárjában azt közölte a svájci követséggel, hogy nem tudnak Breguet tartózkodási helyéről, és ellentétben a korábbi híreszteléssel, le sem tartóztatták. Bruno Breguet-t 1970-ben Izraelben, majd 1982-ben Párizsban is nagy mennyiségű robbanóanyaggal tartóztatták le, amiért hosszabb börtönbüntetésre is ítélték. Breguet testvérének, Ernestónak 1995 óta az a meggyőződése, hogy a titkosszolgálatok elrabolták a terroristát. Sokáig tartotta magát az a híresztelés is, miszerint Breguet kihallgatása közben Magyarországon meghalt.

Egy megfigyelő hitelesnek tartja Carlos Obamanak írt levelét. A Sakál már 1982 márciusában terrorcselekményekkel fenyegette a francia kormányt, ha nem bocsátják szabadon Breguet-t. Mivel Párizs nem válaszolt, ezért Carlos merényletsorozatba kezdett, mely összesen 20 halálos áldozatot követelt.

1985-ben teljes büntetése letöltése előtt már szabadlábra helyezték Breguet-t, aki ezt követően háborítatlanul élt Svájcban, Németországban és Ausztriában. A másik, Breguet halálával kapcsolatos elmélet szerint a tessini terrorista szeretett volna kiszállni, ezért bosszúból egykori társai végeztek vele. Breguet testvére ma már nem szívesen nyilatkozik az ügyről, a helyi lapnak csak annyit mondott, ha Carlos azt hiszi, hogy levelet kell írnia, akkor tegye. Carlos ebben a levélben Breguet szabadon bocsátását, vagy legalább a holttest átadását kéri az amerikai elnöktől. Az Obamának írt levél azzal a mondattal ér véget: „Az Ön nagyapja azt mondaná: Allah akbar – Isten hatalmas!”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.