Ne hasonlítsanak a magyarokhoz!

A Die Presse beszámol arról: a prágai külügyminiszter visszautasítja, hogy országát olyan drámai gazdasági helyzetben lévő államokhoz hasonlítsák, mint Magyarország vagy Románia. A Salzburger Nachrichten a karintiai tartományi választások kimenetelét elemzi.

2009. 03. 01. 9:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilapban Wolfgang Böhm Pénzügyi válság: Ausztria bírálata című cikkében ismerteti a cseh külügyminiszter felháborodását, aki tiltakozik az általásítások ellen. „A jól akart ellentéte a jól elvégzettnek” – ezzel a Karl Krausnak, az ismert humoristának tulajdonított mondattal kommentálta Karl Schwarzenberg cseh külügyminiszter a hétvégén az osztrák kelet-európai mentőcsomag felé irányuló törekvéseket. Az európai újságírók klubja előtt hangsúlyozta, ugyan ő is szükségesnek tartja az új tagállamoknak szánt segítséget, de az országok helyzete rendkívül eltérő. „Nagy hiba volt az összes országot egy csoportba állítani.” Elmondása szerint, az eljárás az érintetteket „egyáltalán nem lelkesítette.” „Ez a duma Kelet-Európáról nagy hülyeség volt” – nyilatkozta a külügyminiszter.

Az ukrán helyzetet nem lehet Csehországgal vagy Lengyelországgal összehasonlítani. A gazdasági helyzet ugyan ezekben az államokban sem ad okot a dicsekvésre, de egészen más, mint Magyarországon, Bulgáriában vagy Romániában – magyarázta Schwarzenberg. Ráadásul az a látszat keletkezett, hogy Ausztriát csak a saját bankjainak a megtámogatása érdekli. Ez természetesen negatív reakciókat váltott ki: „éveken keresztül dagadtra keresték magukat, most nekik kell fizetniük is.” Véleménye szerint ugyanis az anyavállalatok vannak súlyos helyzetben és nem a közép- és kelet-európai leányvállalataik.

Schwarzenberg megkérdőjelezte, hogy az EU-nak elég forrása lenne, hogy válságban maga is újabb segélycsomagokat készítsen. Megjegyezte, „az Európai Uniónak nincs elrejtett kincse”. A hétvégi rendkívüli uniós csúcson sokkal fontosabb, hogy az EU közösen cselekedjen és fellépjen a protekcionizmus ellen. Az uniós tagállamoknak nem szabad megismételniük a ’30-as évek hibáit, amikor az államok egyre inkább elszigetelték magukat, s így a recessziót hatalmas depresszióvá bővítették ki. „Az év végén meglátjuk, hogy az EU helyesen cselekedett-e” – nyilatkozta Schwarzenberg. Az uniós elnökséget betöltő Csehország külügyminisztere óvott attól, hogy a gazdaság és a pénzpiacok válsága magában rejti „politika válságát”. Szerinte döntő az EU számára, hogy közösen képes-e megoldani a jelenlegi helyzetet, vagy sem.

Salzburger Nachrichten (salzburg.com)

Az osztrák tartományi napilapban Martin Behr Nyitott a versengés Karintiában című cikkében ismerteti a tartományi választás várható kilátásait. A hosszú és intenzív karintiai kampány szombaton véget ért. A kemény vitákat követően vasárnap a megfigyelő választ kap a kérdésre: a Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) elfoglalja a volt tartományfőnök, Jörg Haider örökségét, vagy hatalomra jutnak a szocialisták (SPÖ).

A közvéleménykutatások által előre jelzett fej-fej melletti küzdelem Gerhard Dörfler (BZÖ) tartományfőnök és Reinhart Rohr (SPÖ) kihívója között meglepetésnek számít, hiszen tavaly ősszel a nemzetgyűlési voksolást követően Haider pártja útban volt az abszolút többség felé. Azonban az éppen új erőre kapó Jörg Haider halála szétverte ezeket az álmokat. S az ezt követően helyére lépő új tartományfőnök, vaskos kijelentéseivel, akcióival és vicceivel szinte mindent megtett, hogy lejárassa hivatalát.

Pénteken is felháborodást váltott ki, amikor bohócsipkás fotó megjelent róla. A kép akkor készült, amikor egy frivol „négerviccet” játszott el. Az SPÖ szerint Dörfler egyre kínosabbá vált. Mario Canori, egykori BZÖ tag és a Szabadságpárt (FPÖ) listavezető „teljesen túlterhelt” és „elviselhetetlen” tartományfőnökről beszélt. S kijelentette, a tartományfőnökséget még betöltő Gerhard Dörfler rontja Karintia tartomány hírnevét. Az FPÖ lehet – éppen úgy, mint az ÖVP, vagy a legutóbb sokat akciózó zöldek – a mérleg nyelve, aki a tartományfőnök személyéről dönthet. Hiszen, aki ma győzni fog, annak szüksége lesz szövetségesekre a kormányzáshoz.

Majdnem minden együttműködés elképzelhető, hangzik a koalíciós játszma mottója. Egyedül Canori nyilatkozta, hogy meg kívánja akadályozni egy szocialista tartományfőnök megválasztását. Az sem biztos, hogy a BZÖ és az SPÖ imamalomként emlegetett jelszava – a győztesnek kell állítani a tartományfőnököt – a választások után is érvényben marad. A választások után jön a taktikai sakkhúzások időszaka. A tartományi és a klagenfurti politika összekapcsolása is lehetséges. A tartományi székhelyért az ÖVP, az SPÖ és a BZÖ harcol. A tartományi királyválasztót könnyen kifizethetik egy városi polgármesteri poszttal. Vagy éppen fordítva. A mai választásokkal végleg befejeződik Karintiában a Haider-korszak. A kampányban még a Haider-nosztalgia mindenhol tetten érhető. Hogy ez a választást eldöntő tényező, vagy már közeleg egy fordulat? A voksolás majd ezt a kérdést is tisztázza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.