Nem kellenek a moldávok

A Die Presse ismerteti az osztrák külügyminiszter nyilatkozatát, aki helyteleníti a tömeges román állampolgárságot adó bukaresti Moldova politikát. A Der Spiegel tudósít a Baloldali Párt szociális nyugtalanságra felhívó nyilatkozatáról.

2009. 04. 28. 11:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Spindeleggert aggasztja a moldávoknak adott román uniós útlevél című cikkében ismerteti a bécsi külügyminiszter álláspontját a bukaresti „állampolgár-szaporításról”. Michael Spindelegger (ÖVP) külügyminiszter aggódik Románia bejelentése miatt, miszerint százezer moldávnak kívánnak állampolgárságot adni. Az uniós külügyminiszterek hétfői, luxemburgi találkozója előtt kijelentette: „Egy ilyen lépés, nevezetesen adott esetben állampolgárságot adni százezreknek, s ezzel vízummentességben részesíteni őket az egész EU-ban, az egy hatalmas lépés, mely mindannyiunkat érint.” Nem zárható ki, hogy az így honosítottak továbbutaznak Ausztriába, ezért tárgyalni kell erről – nyilatkozta Spindelegger. Bejelentette, a kérdést fel fogja vetni a külügyminiszteri találkozón. Más európai államok is jelezték az üggyel kapcsolatos érdekeltségüket. „Az helyes, hogy egy tagállam maga dönthet arról, hogy kit tesz állampolgárává” – hangsúlyozta a külügyminiszter. „Azonban ha itt ezt a nagyságrendet eléri, ahol Moldávia lakóinak közel egyharmada más állampolgársággal rendelkezik, ez már az a dimenzió, ahol mindenkinek érzékenységet kell tanúsítani.”

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban A Baloldali Párt politikusa szociális nyugtalanságra hív fel című cikkében ismerteti a gazdasági válságra adandó munkavállalói válaszokról kirobbant vitát. Oskar Lafontaine, a Baloldali Párt társelnöke már régóta politikai célú általános sztrájkokat követel. Az észak-rajna–vesztfáliai pártelnökség egyik tagja azonban ezen is túllépett. Andrej Hunko a gazdasági válság miatt támogatná a szociális nyugtalanságot. „Semmitől sem kellene annyira félni, tekintettel a kapitalizmus legsúlyosabb válságára, mint a temetői nyugalomtól” – nyilatkozta hétfőn Düsseldorfban. Hunko utalt arra a közvélemény-kutatásra, miszerint a megkérdezettek 32 százaléka a válság miatt maga is részt venne a tüntetéseken, 79 százalék pedig megértene ilyen tiltakozásokat. A Baloldali Párt ezt annak nagyszerű jeleként értékelné, hogy az emberek ebben az országban nem hajlandók azon válság terheinek a viselésére, melyet nem ők okoztak.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.