Szindbád Kanadába utazott

A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámol arról, hogy a lengyel EP-választások kampányhajrájában előkerült a „németkártya”. A Die Welt Szindbád utazásáról tudósít.

2009. 05. 29. 11:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

A napilapban Konrad Schuller Támadás a német oldal ellen című, varsói keltezésű cikkében elemzi a lengyel EP-választások történéseit. Európa Lengyelországban az elmúlt hónapokban egyre népszerűbbé vált, s a Kaczynski-párt (PiS) látens Európa-szkepszisével jelenleg 22 százalékkal lemaradt Donald Tusk miniszterelnök jobboldali-liberális Polgári Platformja (PO) mögött.

Ebben a helyzetben Jaroslaw Kaczynski volt kormányfő és az ellenzék jelenlegi vezetője régi mozgósító eszközéhez nyúlt, a németellenes érzelmek felszításához. Ennek ürügyéül a CDU és a CSU EP-kampánya szolgál. A német kereszténydemokraták kiadtak egy brosúrát, melyben az uniós szabadságokat többek között „a német elüldözöttek otthonhoz való jogának megvalósulása” irányába tett lépésként jellemezték. Egy ilyen megfogalmazás, állította, „alapjában a második világháború eredményeinek és a (német–lengyel) határoknak a megkérdőjelezése”.

Tusk kormányzó Polgári Platformját, mely az Európai Néppárt (ENP) egyik meghatározó tagja, ugyanúgy, mint a CDU és a CSU, felszólította az ENP elhagyására. „Ha a platform egy lengyel párt, akkor még ma hallani fogjuk, hogy már nem tagjai az ENP-nek.” Tuskot érzékenyen érintette ez a támadás. Egyrészt, mert itt támadhatónak érzi magát, amióta a 2005-ös elnökválasztásokon a PiS eredményesen próbálta a hitelességét megkérdőjelezni azzal az állítással, hogy a nagyapja a Wehrmacht katonája volt. (Josef Tusk megkapta a német állampolgárságot és 1944-ben besorozták – a szerk.) Másrészt a platform tagja az ENP-nek, amit Kaczynski a német revansizmus fészkeként jellemez, és kampánya egyik legfontosabb érvévé tett.

Die Welt

A napilapban Dirk Banse és Uwe Müller Az elítélt BND-ügynök kiutazhat Kanadába című cikkében foglalkozik a legfrissebb titkosszolgálati botránnyal. Az idén február 12-én a berlini tartományi felső bíróság által a Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) három évre ítélt ügynöke, Ali A. (Szindbád) meglepő módon ismét szabadlábon van. A lap internetes portáljának információi szerint az iráni és kanadai kettős állampolgár a német szervek engedélyével elhagyhatja az országot.

A lap értesülése szerint az egyezséget a férfi titkosszolgálati múltja miatt magas politikai és igazságügyi szinten kötötték. Az is kiszivárgott, hogy szabadon bocsátását megelőzte az amerikaiak nyomása. Az ügynököt október elején a frankfurti repülőtéren vették őrizetbe, mert illegális alkatrészeket csempészett Iránba, melyeket állítólag az ország rakétaprogramjában kívánnak felhasználni. Mint letartóztatása után kiderült, Szindbád az iráni fegyverkezési programról átadott információkért több mint egymillió eurót kasszírozott. Az ügynök letartóztatása nem maradt titokban a nyilvánosság előtt sem, s jelentős felháborodást okozott, amit a politika és a szolgálat bírálata követett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.