A pénz a Stasinál is egyre fontosabb volt

A Süddeutsche Zeitung részletesen foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy anyagi előnyök mind nagyobb szerepet játszottak a Stasi nyugati ügynökeinél. A Neue Zürcher Zeitung a svájci büntetőtörvénykönyv szigorításáról tudósít.

2009. 06. 04. 7:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Hans Leyendecker Mellékkereset a Stasinál: pénz odaátról című cikkében keresi annak okát, miért dolgoztak nyugat-németek a kelet-német állambiztonságnak. Georg Herbstritt Stasi kutató, aki közel 500 peranyag átvizsgálása után kijelentette, a döntésekben a pénz mindig szerepet játszott. Minden hatodik ügynök esetében a pénz „döntő, meghatározó, vagy akár az egyetlen indító motívum” volt.

A nyugati ügynökök 80-90 százalékát rendszeresen jutalmazták. Csak minden tizedik ügynök dolgozott pénz, ajándékok, vagy egyéb anyagi előny nélkül. A legtöbb esetben ráadásul a pénz motivált, míg a politikai meggyőződés fontossága csökkent. Néhány nyugati ügynök ugyan elfogadta a pénzt, de utána eldugták, mert még a házastársuknak sem tudták volna elmagyarázni, hogy honnan származik. Ezeket a vagyonokat a fordulatot követően a végrehajtott házkutatások alkalmával megtalálták, s a nyugat-német adóhatóság is érdeklődött az ilyen jövedelmek iránt. A nyugati adóhatóság szerint az ügynök magánzóként dolgozott, így a mellékkeresete is adóköteles.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)


A konzervatív svájci napilap Az inga visszalendül című cikkében tudósít a berni nemzetgyűlésnek a büntetőtörvénykönyv megszigorításáról rendezett vitájáról. A nemzetgyűlés elégedetlen a két évvel ezelőtti BTK módosítással. A képviselők ugyan nem támogatták a régi jogszabály visszaállítását, de nem kívánják a feltételes pénzbüntetést, mint büntetési kategóriát megtartani, és számos területen további szigorítást követelnek. A mostani rendkívüli ülés középpontjában, ahol összesen 72 előterjesztéssel foglalkoztak, a 2007 óta hatályos büntető törvénykönyvi újítások álltak.

„Egy büntetőjog, amelyik nem büntet, abszurd” – fogalmazott Andrea Geissbühler a néppárti (SVP, Bern) képviselő a feltételes pénzbüntetés kapcsán. Ő a pénzbüntetés, mint büntetési tétel teljes felszámolását követelte és a régi BTK visszaállítását. Nyíltan nem álltak a polgári erők a radikális javaslat mögé, mégis csak 91:90 arányban utasították el, három tartózkodással. Az elgondolást elsősorban a Kereszténydemokrata Néppárt (CVP) támogatta. Az Eveline Widmer Schlumpf igazságügyminiszter elismerte a módosítás szükségességét. Minisztériuma kész minden büntetést – annak alkalmazását, a végrehajtás módját és viszonyát a többi büntetéshez – felülvizsgálni, és szükség esetén megváltoztatni. Külön kiemelte a rövidebb börtönbüntetéseket, a pénzbüntetéseket és közmunkát. Ugyanakkor óvott a kapkodástól, és jelezte, hogy a kormány az átfogó módosítással még egy-két esztendőt várna.

Az egész vitában esélytelenek maradtak a zöldek, akik azzal érveltek, mint Daniel Vischer (Zürich), hogy az elmúlt években már többször szigorították a büntető törvénykönyvet. A leginkább a kormány álláspontjához hasonlóan a Szabadelvű Demokraták Pártja (FDP) valamint a szocialisták (SP) érveltek. De az SP támogatta a célzott javításokat. Például elfogadták Daniel Jositsch (SP., Zürich) javaslatát, mely a gazdasági bűncselekmények esetén hosszabb elévülési időt követelt. Többséget kapott Evi Allemann (SP Bern) követelése is, aki a gyilkos számítógépes játékokat kívánta betiltatni. Az ülés legnagyobb nyertese főként az SVP volt, mely a „simogató igazságszolgáltatás” elleni küzdelem jelszavával számos szigorítást vitt keresztül. Elfogadta a párt ama kezdeményezését, mely megköveteli azoknak a külföldiek a kiutasítását, akik nem kívánnak integrálódni.

A törvényjavaslat szövege szerint a „külföldiek, akik bizonyítottan megtagadják, hogy integrálódjanak és betartsák a svájci szabályokat (például a nyelv megtanulását), azt ki kell utasítani az országból”. A nemzetgyűlés ezen túl magasabb büntetési tétellel rendelte büntetni a gyermekpornográfiát. A pedofilokra külön nyomást kívánnak gyakorolni egy országos regiszter bevezetésével. A lakó és a munkahelyváltásnál pedig értesíteni kívánják a hivatalos szerveket. Minden elfogadott javaslat most a kantonokat képviselő felsőház elé kerül, ha ott elfogadják, akkor válik törvénnyé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.