Berlin polgármestere egy országot is el tudna vezetni

A Süddeutsche Zeitung beszámol arról, hogy a vereséget kisebbítendő a Bundestag baloldali pártjai a választójogi törvény módosításán gondolkodnak. A Der Spiegel már a vereségre készülő SPD gondolatkísérletéről tudósít, miszerint a bukás után Klaus Wowereit vehetné át a szociáldemokraták vezetését.

2009. 06. 30. 9:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Jan Fleischhauer Az utcai harcos című cikkében ismerteti azokat az SPD-n belüli személyi találgatásokat, miszerint az elveszített Bundestag-választások után Klaus Wowereit berlini főpolgármester veheti át a szociáldemokraták vezetését. Wowereit el tudja képzelni, hogy ne csak a fővárost, de egész Németországot irányítsa. S minél esélytelenebbnek tűnik, hogy ősszel Frank-Walter Steinmeier beköltözzön a kancellári hivatalba, annál hangosabban gondolkodnak a szociáldemokraták a választások utáni időszakon. Ezekben a gondolatkísérletekben Wowereit lenne az egyik lehetséges új pártelnökjelölt.

Számos hasonlóság található Schröder és Wowereit karrierjében. Mindketten alulról küzdötték fel magukat, hatalmas becsvágyukkal és a konkurencia kíméletlen eltaposásával. „Minden harc volt. Aki nem marta el a riválisát, az veszített” – írja Wowereit önéletrajzában, alig leplezett lelkesedéssel a párton belüli darwinizmus iránt. Wowereit csak igen korlátozottan képes a lojalitásra, ami a politikában nem mindig számít hátránynak. Fájdalmas tapasztalatokat gyűjtöttek mindazok, akik többet vártak tőle. Az, hogy most a háttérbe húzódott, s szövetségi szinten nem felelős egyetlen területért sem, még előnyére válhat. Hiszen nem lesz hibás semmiért sem, ha ősszel bekövetkezik a vereség.

Az idősebbek abban bíznak, hogy a választási eredmény legalább elég lesz a nagykoalíció folytatásához, akkor ugyanis többségük megtarthatná az idáig kiharcolt pozícióját. Ha az eredmény olyan rossz és az SPD kihullik a kormányból, akkor ütött a fiatalok órája. Akkor a legjobb esélyekkel az rendelkezik, aki a leggyorsabban képes a hatalomba történő visszatérést garantálni, amit elsősorban egy SPD–Zöldek–Baloldali Párt-koalíció lenne képes nyújtani. S Wowereit pontosan ezt a vonalat képviseli. Ellenfelei arra hivatkoznak, hogy eddig igazán sokat nem tett pártjáért, vagy a városért, s még a legközelebbi munkatársai sem képesek pontosan megmondani, mit is képvisel valójában. De nem ez a fontos, hanem az, hogy mennyien ismerik fel az utcán.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilap Spekulációk a koalíciós szakításról című cikkében ismerteti a berlini kormány széthullásáról terjedő pletykákat. „Hűek vagyunk a koalíciós szerződéshez” – nyilatkozta Hubertus Heil, az SPD pártigazgatója. Egyúttal bírálta a CDU/CSU-t, hogy az alkotmánybíróság által alkotmányellenesnek nyilvánított választójogot kíván alkalmazni a következő voksoláskor. A vita a Zöldek által javasolt választójogi törvénymódosítás körül forog, mely lényegében felszámolná a győztest jelenleg számos pluszmandátumban részesítő szabályozást. Peter Ramsauer, a Bundestag CSU-csoportjának vezetője óvta az SPD-t a koalíciós szakítástól. Mint mondta, ez azt jelentené, hogy a szociáldemokraták alig három hónappal a választások előtt ellenzékbe vonulnának. Ez azonban nem segítene rajtuk.

Franz Müntefering SPD-elnök a kancellárnak írt levelében arra intette Angela Merkelt, hogy még a voksolás előtt járuljon hozzá a választójog megváltoztatásához. Mint fogalmazott, elfogadhatatlan és a demokrácia számára rendkívül káros lenne, ha a következő parlament olyan szabályok alapján alakulna, melyeket az alkotmánybíróság 2008 júliusában alkotmányellenesnek ítélt. Az alkotmánybíróság ítélete szerint az úgynevezett „áthúzódó mandátum” következtében előállhat az a helyzet, hogy egy párt kevesebb szavazattal több mandátumot kap. („Áthúzódó mandátumról” akkor beszélnek, ha egy tartomány egyéni választókerületeiből több képviselőt küldhet a Bundestagba, mint amennyi a pártlistára leadott voksok alapján megilletné.)

A SPD-t alkotmányjogi fenntartásai mellett az is aggasztja, hogy a CDU/CSU és az FDP ősszel éppen az áthúzódó mandátumokkal nyerhet el többséget a Bundestagban. Ugyanakkor a 2005-ös választásokon az SPD sokkal inkább profitált ebből a választójogi megoldásból. Kilenc többletmandátumot nyert, a kereszténydemokraták hat plusz képviselői helyével szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.