Ismét baloldali lesz az SPD?

A Die Welt beszámol arról, hogy az eddig neoliberális irányt követő SPD most egy erősen baloldali programmal szeretné behozni a közvélemény-kutatásokban meglévő lemaradását. A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung annak próbált utánajárni, milyen szerepe volt a Stasinak a nyugatnémet baloldal jobboldali sajtó elleni kampányaiban a hatvanas években.

2009. 06. 15. 6:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Frank-Walter Steinmeier általános támadása című cikkében tudósít a hétvégi SPD-kongresszus történéseiről, ahol a szociáldemokraták – letérve a schröderi útról – éles baloldali fordulatot hajtottak végre. Az SPD-kongresszus közel 500 küldöttje elfogadta azt a leendő „kormányprogramot”, melynek kiutat kell mutatnia a globális gazdasági válságból. A piaci radikalizmus és ezzel a CDU/CSU, valamint a liberálisok politikája jórészt kudarcot vallott – áll a határozatban. Ezzel szemben a szociáldemokraták a szociális piacgazdaság új megalapítására készülnek.

Frank-Walter Steinmeier, az SPD kancellárjelöltje elvtársai előtt kijelentette: „Minden német kancellárja kívánok lenni.” Magabiztosnak mutatkozott abban, hogy az SPD-nek még sikerülhet a kampányban a felzárkózás. „A dolog még nyitott. Nyitva fogjuk tartani a versenyt és a végén nyerni fogunk.” Franz Müntefering pártelnök bejelentette: az SPD nem hagyja, hogy az EP-választások történelmi veresége után levigyék a pályáról. Steinmeier élesen támadta a kereszténydemokrata politikusokat. Angela Merkel szemére vetette, hogy nem irányít, csak moderál. Ezért szeptember 27-e – a Bundestag-választás – a vezetésről és a helyzet tisztázásáról is szól. Tíz perc tapssal és ovációval köszöntötték kancellárjelöltjüket.

Optimizmusát arra alapozta: „Ez nem a hideg egoisták országa, ez az ország szociáldemokrata politikát akar.” A zöldeket, az FDP-t és a Baloldali Pártot úgy jellemezte: „Mi nem a környezetvédők, vállalkozók, munkanélküliek pártja vagyunk. Mi mindenki pártja vagyunk.” A következő évtizedek szociáldemokrata politikájának meghatározó elemének nevezte a munkahelyek megtartását, a munkavállalói jogok és az országos minimálbér védelmét, az oktatási és környezetvédelmi innovációt, a megújuló energia kiépítését, valamint az atomenergiából történő kilépést. Nagyobb adócsökkentést nem ígért Steinmeier. Amennyiben mégis némi mozgástere lesz a költségvetésnek, akkor ezt a kis és normál keresettel rendelkezők terheinek enyhítésére kívánják felhasználni. A legmagasabb adókulcs felemeléséből befolyó összegből oktatási szolidaritási járulék lesz.

A „Tulajdon kötelez” című programjukban a szociális piacgazdaság újrafogalmazását követelték, élesen bírálták a maximális haszon kergetését, mely a világgazdasági válsághoz vezetett. A következő választási ciklusban a kívánt koalíciós partnerként a zöldeket említették. Tekintettel a rossz közvélemény-kutatási adatokra – az EP-választásokon több mint 15 százalékkal kaptak kevesebbet, mint a CDU/CSU – csökken annak esélye, hogy szeptember 27-én ennek a kombinációnak többsége lenne. Renate Künast, a zöldek listavezetője dicsérte Steinmeier harci szellemét: „Jó, ha az SPD most támad. Pontosan ezt akartuk látni.”

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap vasárnapi számában Jochen Staadt Fosszátok meg vagyonától Augsteint! című cikkében foglalkozik azzal a kérdéssel, milyen szerepe volt a Stasinak a nyugatnémet jobboldali sajtó elleni kampányokban. Amikor 1966. október 6-án a Springer toronyházat megnyitották Berlinben, akkor Rudolf Augstein ott volt, mint annyian a bonni köztársaság politika elitjéből. Heinrich Lübke szövetségi elnök, Erich Mende alkancellár és Willy Brandt nyugat-berlini főpolgármester beszédet mondott. Augstein a hideg büfénél viccelődött Franz Josef Strauß-szal és Max Schmelinggel. Akkor még a belpolitikai vita nem lépett túl a határokon. Három héttel később szétesett a CDU/CSU–FDP koalíció, és Ludwig Erhard kancellár lemondott. A gazdasági csoda országában megroppantak a társadalmat összetartó erők. Augstein a Springer-partin megjátszott jókedvével próbálta leplezni a berlini újságpiacon elszenvedett vereségét. Az év kezdete óta számos újságíró és nyugat-berlini baloldali idealista megpróbált kiadni egy új napilapot. A nulladik szám szerkesztői jó fizetést kaptak.

A pénzt Rudolf Augstein, a Der Spiegel kiadója és Gerd Bucerius adta össze. Augstein egymillió márkát szánt az elképzelésre. Az új lapot Mának kívánták elnevezni, céljuk az volt, hogy ellensúlyt képezzenek a befolyásos Axel Springer Kiadónak. A Ma-csoporthoz kezdettől fogva négy Stasi-ügynök tartozott, kettő közülük kettős ügynök volt. Azaz az NDK nemzetbiztonságának és az NSZK elhárításának is dolgoztak. 1966. január 17-én egy ügynök már tájékoztatta a kelet-berlini tartótisztjét az Augsteinnel folytatott előzetes megbeszélésről. A Pepperkorn fedőnév mögött Peter Heilmann, az SPD tagja bújt meg, akinek fontos különfeladatot szánt Augstein. A Buchenwaldban kivégzett egykori szociáldemokrata birodalmi gyűlési képviselő fiának fel kellett használni a pártelnökhöz fűződő kapcsolatait, hogy megtudja, vajon a betegeskedő Telegraf című pártlapot felhasználhatja-e a tervéhez. Brandt azonban nem kívánta teljesen kiadni a kezéből a lapot, ez megakadályozta a megállapodást.

Miközben Nyugat-Berlinben a Springer-ellenes újság elképzelésén barkácsoltak, Augstein a Spiegelben keményen támadta a kiadót. A Lex Springer cím alatt a lap 1966. augusztus 1-i számában az Axel Springer Kiadó piaci részesedésének törvényben történő szabályozását követelte. Augstein vitatható, s nyugodtan mondható, rosszindulatú cikkében felállított egy tézist, ami messze túlment az addig Springer ellen felállított téziseken. „Soha egyetlen férfi Németországban” – írta Augstein –, „Hitler előtt és Hitler után olyan sok hatalmat nem egyesített a kezében, kivéve Bismarckot és a két császárt.” Ezzel olyan hangot ütött meg, ami nem sokkal ezután követőkre talált. Amikor azonban Walther Barthel, a Stasi ügynöke az Augstein által kezdeményezett Ma egyik különkiadásában, 1967. május 3-án kiadta a jelszót – „Fosszátok meg vagyonától Springert!” –, attól még a Spiegel kiadja is elhatárolódott: „Egyetlen pluralista társadalomban sem lehet egy konszernt tulajdonosától minden további nélkül elvenni.” Akkor azonban már látható volt, hogy aki „Fosszátok meg vagyonától Springert!”-et kiált, az nemsokára arra gondolhat: fosszátok meg vagyonától Augsteint!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.