Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban Az ellenzék támadja Steinmeiert az iraki háború miatt című cikkben ismertetik a most befejeződött úgynevezett BND vizsgálóbizottságban elhangzottakat. A Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND), a Bundestag iraki háborúban betöltött szerepét vizsgáló bizottság befejezte munkáját. Egységes értékelés nem született. Az ellenzéki zöldek, az FDP és a Baloldali Párt azzal vádolja az akkori Schröder kormányt és a kabinet kancelláriaminiszterét, Frank-Walter Steinmeiert, hogy támogatták a 2003-as iraki háborút.
Az ellenzék a BND vizsgálóbizottságban súlyos vádakkal illette a korábbi vörös-zöld koalíciót és Frank-Walter Steinmeiert a jelenlegi kancellárt-jelöltet. Az FDP, a zöldek és a Baloldali Párt egyöntetűen úgy látja, „hogy Németország – ellentétben az akkori kormány állításaival – támogatta az Egyesült Államok 2003-as Irak elleni háborúját” adja hírül a Frankfurter Rundschau.
Die Presse (DiePresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Szikh merénylet: A gyanúsított menekültstátuszért folyamodott című cikkében foglalkozik a bécsi indiai közösség belháborújának legfrissebb fejleményeivel. A bécsi Ravi Dasz Imaházban lezajlott május 24-i lövöldözés után, ahol egy prédikátort megöltek, hat gyanúsítottak vettek őrizetbe. A bécsi tartományi büntető bíróság pénteken egyiküket – a 33 éves indiait, Hardeep S-t – elengedte a vizsgálati fogságból. „Az alapos gyanút a bíró megítélése szerint nem sikerült megerősíteni” nyilatkozta Christian Gneist bírsági szóvivő.
Három további indiait, akikről feltételezik, hogy részesei voltak a merényletnek, az ő esetükben egy hónappal meghosszabbították az előzetes letartóztatást. Köztük található a feltételezett első számú elkövető, aki fejlövéssel a kórházban fekszik és mesterséges kómában fekszik. Két további feltételezett elkövető előzetes letartóztatásának felülvizsgálatára a jövő héten kerül sor. Az ő esetükben „a bizonyítékok inkább szűkösek”, vélekednek a hatóságok soraiban, s ezért vélhetően a két gyanúsított szabadon bocsátással lehet számolni.
„Semmi köze az egész ügyhöz”– nyilatkozta Philipp Winkler, Hardeep S. ügyvédje. A rendőrség szerint a 33 éves férfi esetében nem álltak fenn a további fogvatartásának okai, mivel a nagyszámú nyomot és bizonyítékot még nem tudták teljes mértékben kiértékelni.
Mivel Hardeep S. jogalap nélkül tartózkodik Ausztriában, ezért a bíró döntését követően, ugyan elbocsátották a bécs-josefstadti börtönből, de nem került szabadlábra. Azonnal idegenrendészeti őrizetbe vették, s rövid időn belül kitoloncolják.
Ügyvédje ezt szeretné mindenáron megakadályozni. „Attól fél, hogy hazájában megölhetik, amint elhagyja a repülőt”– emlékeztetett a jogász azokra a zavargásokra, melyeket a Szant Nirandzsan Dasz prédikátor elleni merénylet és Szant Rama Anand (Nand) meggyilkolása kiváltott az észak-indiai szülőföldjén, Pundzsabban.
Most a magyar tudományos élet megújítása ellen indított támadást a Soros-hálózat