Frankfurter Allgemeine Zeitung
A konzervatív német napilapban Günther Nonnenmacher és Volker Zastrow „Az áfa emelés méreg a konjunktúra számára” címmel közölt interjút Jürgen Rüttgers-szel (CDU) Északrajna-Vesztfália miniszterelnökével. A jelenlegi gazdasági helyzetben hiba lenne egy pontos időpontot említeni az adócsökkentés bevezetésére – jelentette ki a politikus, majd megjegyezte: felelőtlenség lenne, a válság idején adóemelésről spekulálni. Véleménye szerint már az áfa emelés is súlyos méreg a konjunktúra számára. Az EU választásokon aratott győzelem ellenére a kereszténydemokraták is gyengébben szerepeltek, mint ez előző voksoláson. Az ennek okaira vonatkozó kérdésre a miniszterelnök kijelentette: 2004-ben a CDU számíthatott a Schröder kormánnyal elégedetlenek tiltakozó szavazataira. Ezen túl a kisebb pártok húztak hasznot abból, hogy nem tagjai a berlini nagykoalíciónak – tette hozzá Jürgen Rüttgers.
Die Welt
Kelet-Németországban – jelentős régiókban „elveszett területek” találhatóak – miként nyugaton is a lakosság csökkenése, valamint az ipartalanodás, minden támogatási politikát eredménytelenné tett. Röviden így foglalható össze Reiner Klingholz és Andreas Weber tézisei. Wolfgang Tiefensee (SPD) közlekedési miniszter – akit a keleti tartományok fejlesztésért is felelős – megbízásából megvizsgálták, milyen hatással rendelkezik a gazdasági támogatások és a szociális segítség a mélyen ható demográfiai válság idején. Az előrejelzések szerint 2025-ig egyes régiók 15 százalékot is veszítenek lakosságukból.
Különösen Németország keleti területeinek fordítanak hátat a jól képzett fiatalok, s az átlagosnál is nagyobb arányban távoznak onnan a nők. A helyzetet tovább súlyosbítja az új tartományokban megmutatkozó kiemelkedően alacsony születésszám. A tanulmány készítői felvázolták, hogy Brandenburg, Szászország, Szászország-Anhalt, Thüringia, Mecklenburg-Előpomeránia, de a Ruhr-vidék, a Saar-vidék és Bremenhaven térsége nemsokára elveszíti lakosságának jelentős részét. A kutatók szerint a javasolt alapszolgáltatás, nem jelenti azt, hogy a régióknak esélye sem lenne. Sikeresnek tartják Norvégia, Svédország, vagy Finnország ritkán lakott területeinek igazgatását és az ott megteremtett „elfogadható” garantált életfeltételeket. Ugyanakkor az ottani önkormányzatok nagyobb politikai és pénzügyi autonómiával rendelkeznek.