Szociáldemokrata bukás a munkáskerületekben

A Die Presse azt kérdezte a bécsi XV. kerület polgármesterétől, miért szavaztak az eddig a szocialistákat támogató munkások az FPÖ-re. A Die Welt beszámol a zöldek vezető politikusának nyilatkozatáról, aki már el tudná képzelni a koalíciót a kereszténydemokratákkal.

2009. 06. 14. 8:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt

A napilapban Künast kész lenne egy fekete-zöld a koalícióra című cikkében ismerteti az SPD gyengélkedése miatti túlélési stratégiát kereső zöldeket. Renate Künast, a zöldek listavezetője a szeptemberi Bundestag választásokon, immár nem kívánja kizárni a CDU/CSU-val kötendő koalíció lehetőségét. Az ő érdekük, hogy „lehetőség szerint minél több esély nyíljon a zöldek előtt”, nyilatkozta Künast a Hamburger Abendblattnak. „Minden esélyt” ki kell használni. A legfontosabb, hogy „lehetővé váljon egy környezetvédő-szociális politika”. Ugyan a legtöbb közös programpont továbbra is az SPD-vel található, de Künast csalódottnak mutatkozott a leendő koalíciós partnerének igen rossz vasárnapi szereplése miatt. „Az képtelen volt megtalálni a vörös fonalat” fogalmazott a zöld politikus. Künast felszólította a szociáldemokratákat, hogy a hétvégi kongresszusukon világosan jelezzék, jelzést kell küldenie a „világos jövő felé fordulásról. „Vállalnia kell a társadalom átalakítását”, nyilatkozta Künast.

Die Presse

Az osztrák napilapban Martin Stuhlpfarrer SPÖ: Simmering, a fiaskó neve című cikkében annak járt utána miként vándoroltak át a szocialista szavazók a radikális FPÖ táborába. Katasztrófa a szociáldemokraták számára: A bécsi munkáskerületben az SPÖ az EU választásokon egy héttel ezelőtt majdnem 20 százalékot veszített az FPÖ számára; a külföldiek elleni kampányával. Mi történt Simmeringben, kérdezte a lap a kerület polgármesterétől? „Fogalmam sincs!”, válaszolta Renate Angerer láthatóan megrendülten. „Elsősorban a fiatalok, akik Strachéra – Hans-Christian Strache, az FPÖ elnöke – szavaztak”, véli Angerer: „Igen sok fiatal bevándorló is rá szavazott, mert attól tartanak, hogy az újabb migránsok miatt nekik is van veszteni valójuk.” S az „idős emberek a kerületben attól félnek, elveszítheti a kultúrájukat. még akkor is, ha ez a félelem alaptalan.” A munkáskerületben a bevándorlók aránya 17,3 százalék, de ez alatta marad a bécsi átlagnak. Rudolfsheim-Fünfhausban (15. kerületben) 32,4 százalék. Ennek ellenére az FPÖ üzenete (harc a török uniós tagság ellen) a munkáskerületekben termékeny talajra hullott, mint azokban ahol a bevándorlók a nagyobb számban vannak jelen. Angerer szerint: „Simmeringben nem a lengyelek, vagy a volt Jugoszláviából származottak jelentik a problémát. Ott az a külföldi, aki török.” A munkáskerület nem kevés lakója panaszolja: Ha az ember végigmegy a főutcán csak török üzleteket lát, vagy kendős asszonyokat. Nem akarnak integrálódni, még németül sem beszélnek. Ezt Angerer gyakran hallja, főként idősebb emberektől, akik a bevándorlók nagy száma miatt saját kultúrájuk és értékeiket veszélyben látják. A 2010-es bécsi tartományi és önkormányzati választásokon – vélhetően megrendülnek a vörös fellegvárak, az FPÖ továbbra is a bevándorló ellenes stratégiát erőlteti és a közvélemény-kutatások szerint az SPÖ abszolút többsége is megrendült. Pedig a legtöbb bevándorló durcáskodó az FPÖ kormányzása alatt érkezett az országba, mondja durcásan Angerer.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.