Túl van a nehezén az osztrák bankrendszer?

A Der Spiegel a mérhetetlen tájékozatlansággal magyarázza az NDK iránti nosztalgia okait. A Die Presse beszámol a bécsi nemzeti bank elnökének nyilatkozatáról, aki szerint már nem várható az osztrák bankok összeomlása. A Focus bemutat egy új DNS vizsgálatot, amellyel megoldhatóak a máig tisztázatlan RAF-gyilkosságok.

2009. 06. 29. 6:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse com)

A konzervatív osztrák napilap „Nowotny úgy látja, vége a Kelet-Európa hisztériának” című cikkében ismerteti az osztrák nemzeti bank elnökének álláspontját. Ewald Nowotny, az Osztrák Nemzeti Bank (OenB) kormányzója úgy véli, az osztrák bankok kelet-európai részesedése miatt kirobbant „hisztériának” vége. A kelet-európai térséget nem lehet egy kalap alá venni – folytatta. Mint mondta, „különleges problémát jelentenek” a Balti-államok és az unión kívüli térségek – például Ukrajna – „de ettől eltekintve kimondható, hogy az államoknak kevesebb külső finanszírozásra van szükségük, mint korábban.” Az osztrák állam pénzügyi helyzetét pedig úgy jellemezte: az a kockázati prémium, amit Ausztriának az új államadósságáért kell fizetnie, jelentősen csökkent.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin a „Fal leomlásával kiűzték a paradicsomból” című cikkében egy tanulmánykötet megjelenése apropóján az NDK iránti nosztalgia okait keresi. Az egyik ilyen, a diákok és fiatalok tudatlansága – véli. A kérdőívben a diákoknak az NDK-val kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolniuk. Számos 16-17 éves olyan válaszokat adott, hogy Willy Brandt és Konrad Adenauer az NDK politikusai voltak, illetve Erich Honecker alatt demokratikus választásokat tartottak, s Stasi szerintük egy veszélytelen hírszerzés volt. Többségük azt sem tudta, ki építette a falat. Sokan az NSZK-ra, vagy éppen a nyugati szövetségesekre tippeltek.

Ez a tudatlanság, megdöbbentette Klaus Schroedert, a tanulmány készítőjét. Több mint 4000 válasz kiértékelése után a politológus egy válogatást tett közzé a felháborodott kommentárokból – ezzel is bepillantást nyújtva a csalódott és dühös kelet-németek gondolatvilágába. A mai Németországot „rabszolgatartó államnak”, vagy a „kapitalizmus diktatúrájának” látják. Az egyik levélíró például azért utasítja el a Szövetségi Köztársaságot, mert az kapitalista, vagy diktatórikus, de semmi esetre sem demokratikus. Schroeder elgondolkodtatónak tartja ezeket a nyilatkozatokat. „Attól félek, hogy a kelet-németek többsége nem azonosul a jelenlegi társadalmi rendszerrel” – mondta.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazin „Terrorista vadászat új génteszttel” című cikkében tudósít a Vörös Hadsereg Frakció (RAF) máig feltáratlan ügyeinek új megközelítéséről. Bernd Brinkmann az elismert münsteri igazságügyi orvosszakértő kifejlesztett egy új, rendkívül érzékeny DNS-tesztet, mely a legkisebb emberi szövetmaradvány felismerésére és azonosítására is alkalmas. Brinkmann a lapnak megerősítette, hogy kutatócsapatának sikerült a hagyományos géntesztet jelentősen finomítani.

A lap értesülése szerint ezzel az új módszerrel kívánják a RAF tagjai által küldött leveleket elemezni. Rainer Griesbaum a karlsruhei szövetségi államügyészség terrorizmus osztályának vezetője a Focusnak megerősítette, hogy ezzel a módszerrel a nyomhordozó tárgyak eddiginél eredményesebb feldolgozása is lehetséges. Konkrét nyomozati sikerekről azonban még nem tudott beszámolni. Az ügyész hangsúlyozta, a RAF által elkövetett összes bűncselekménnyel kapcsolatban rendelkezésre álló nyomokat meg kívánják vizsgálni az új génteszttel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.