Gazdasági kilábalás Magyarországon tíz év múlva?

A Wiener Zeitung ismerteti osztrák gazdasági vezetők véleményét, akik szerint a válság leginkább Magyarországot és Ukrajnát sújtotta. A Tages-Anzeiger beszámol arról, hogy állítólag Jörg Haider közvetített a líbiai–svájci vitában.

2009. 09. 11. 9:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Wiener Zeitung (Wienerzeitung.at)

A félhivatalos bécsi lap A motor akadozik Kelet-Európában című cikkében elemzi a kelet-európai gazdasági problémák hatását az osztrák gazdaságra. „A kelet-európai növekedési motor akadozik, de működik” – mondta Brigitte Ederer, a Siemens ausztriai vezetője egy Bécsben rendezett pódiumvitán, mely térségünk gazdasági jövőjével foglalkozott. A válságra válaszul a vállalkozások erőteljes takarékossági programot hirdettek, másrészt megkezdték a márkanév megerősítését. „Kelet-Európára gyakran egységes régióként tekintenek, az országok azonban a válságban teljesen eltérően fejlődnek” – fogalmazott Hannes Ametsreiter, a Telekom Austria vezetője. Mint mondta, Lengyelországban például nem tapasztalható recesszió. Ederer szerint a válság leginkább Ukrajnát és Magyarországot érintette, mert ezekben az országokban a gazdasági nehézségekhez politikaiak is társultak.

„Súlyos pofont” kapott a gazdasági hanyatlás miatt a Baumax barkácsáruház, mely forgalmának felét a térségben bonyolítja. „A mi kelet-európai kuncsaftjaink csekélyke jövedelmükkel nem rendelkeznek komolyabb tartalékokkal” – érvelt Georg Wiedenhofer, a cég marketingrészlegének vezetője. Főként a nagyobb, 500 euró feletti beszerzésektől ódzkodnak a vásárlók. Egyúttal bírálta, hogy Kelet-Európában nem léteznek az ausztriaihoz hasonló állami lakás-hőszigetelési támogatások. „Maguk az akciók sem hatnak, ha a vásárlóknak egyszerűen nincs pénzük.” A bankok túlzottan óvatos hitelkihelyezési gyakorlata is gondot okoz a Baumaxnak. A kelet-európai gazdasági fellendüléssel Ederer másfél-két éven belül számol, „ha nem jön egy második válság”. Azonban Ukrajna és Magyarország csak tíz éven belül képes kiheverni a válságot – fogalmazott Ederer. Miközben Ametsreiter meggyőződése, hogy ágazatában gyors kilábalásra lehet számítani, Schmidt úgy vélte, hogy Kelet-Európa gazdasági növekedése lemaradva követi a Nyugatot.

Tages-Anzeiger (Tagesanzeiger.ch)

A baloldali–liberális zürichi napilapban David Vonplon Jörg Haider tripoli missziója című cikkében ismerteti az elhunyt karintiai tartományfőnök közvetítési kísérletét a Líbia és Svájc közötti vitában. (Az előzményekről lásd az augusztus 22-i sajtószemlét.) Ernst Mühlemann – aki 1983 és 1999 között az FDP színeiben volt nemzetgyűlési képviselő, a külügyi bizottság tagja volt és Bernben árnyék-külügyminiszternek számított – a lapnak adott interjújában hiányolta Líbia-ügyben a svájci politikai osztály egységét. Mint fogalmazott, korábban ilyen esetekben a svájciakon a szekérvár-mentalitás vett erőt. Ma azonban ennek épp az ellenkezője történik: „A parlamentben és a bizottságban jelenleg vallásháború zajlik, ami külpolitikai értelemben drámai következményekkel jár” – magyarázza a Thurgau kantonból származó egykori politikus.

A 79 esztendős volt politikus „a parlamenti politika deformációjának” nevezte a helyzetet. Jörg Haider tavaly Svájc számára tapogatózó tárgyalásokat folytatott Tripoliban arról, miként lenne megoldható a Líbia és Svájc közötti vita, és miként nyerhetné vissza szabadságát a két svájci állampolgár – magyarázza az egykor a legtekintélyesebbnek számító svájci külpolitikus. A 2008 októberében autóbalesetben életét vesztett karintiai tartományfőnök a lehető legjobb kapcsolatokkal rendelkezett a líbiai uralkodó családhoz és közeli barátja volt Kadhafi legidősebb fiának. Mühlemann elmondása szerint Haider azonnal tájékoztatta a külügyminisztert líbiai útja eredményéről: Kadhafi ezredes azt kívánta, hogy Pascal Couchepin kormányfő Tripoliba utazzon és ott határozottan fejezze ki sajnálatát fia, Hannibal genfi letartóztatása miatt. De a kormányfő nem tudott megfelelni ennek az ajánlatnak, mert a külügyminiszter asszony nem továbbította a beszámolót tartalmazó aktát.

Micheline Calmy-Rey külügyminiszternek a svájci üzletemberek szabadon bocsátása érdekében tett fáradozásai eredménytelenek voltak. Május végi tripoli látogatása éppúgy nem járt sikerrel, mint a miniszter davosi titkos tárgyalásai Kadhafi egyik fiával, amelyen, mint később kiderült, apja, Muammar tudta nélkül vett részt. Calmy-Rey kudarcát követően a miniszter úgy próbált kikerülni a zsákutcából, hogy átadta a Haider-aktát az új kormányfőnek, Hans-Rudolf Merznek. Mint ismert, eddig a kormányfőnek a túszok kiszabadítására a helyszínen tett kísérletei is kudarcot vallottak: Merzet a tripoli repülőtéren arról tájékoztatta a líbiai protokollfőnök, hogy Kadhafi az ország déli részére utazott, ahol az ország 40 éves függetlenségét ünnepli. Ennek következtében Merz arra kényszerült, hogy Líbia második emberével, a miniszterelnökkel tárgyaljon. A külügyminisztérium nem kívánta Mühlemann változatát sem megerősíteni, sem cáfolni. A tárca szóvivője kijelentette, nem óhajtja kommentálni az ügyet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.